Kluby: Wiem, co widziałam

poniedziałek, 28 października 2019
Kluby: Wiem, co widziałam

28 października 2019 r. Dyskusyjny Klub Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zaprosił na dyskusję o książce A.J. Finn „Kobieta w oknie”.

Anna Fox – dziecięca psychoterapeutka – po tragicznym wypadku, w którym straciła męża i córeczkę, tkwi w więzieniu własnego domu za sprawą okrutnej choroby: lęku przed otwartą przestrzenią. Całe dnie spędza w internecie, przed telewizorem lub szpiegując sąsiadów za pomocą aparatu fotograficznego. Pozbawiona własnego życia coraz bardziej zaczyna przeżywać cudze. Pewnego wieczoru, śledząc życie nowej rodziny zamieszkałej w domu naprzeciwko, Anna zobaczyła coś, co na zawsze odmieniło jej życie.

Po dość nudnym początku akcja nabrała takiego tempa, że trudno było się oderwać – zaczęła pani Ela. – Opis i znajomość choroby powodują, że czytelnik wręcz odczuwa to co bohaterka. Zdaniem pani Haliny, to nie tylko traumatyczne przeżycia, ale również  poczucie winy Anny spowodowało, że tak trudno było jej pokonać chorobę. Pani Helena zwróciła uwagę na inny  temat: Jak dalece można chronić dziecko nie patrząc na konsekwencje jego czynów? Przecież zacieranie śladów zbrodni jest równoznaczne ze zgodą i pochwałą tego czynu. To jest chora miłość. Dla pani Grażyny „Kobieta w oknie” to dobry, psychologiczny kryminał.  Z tym zdaniem zgodziła się reszta Klubowiczek.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle – nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl