Kluby: Zapach kwiatów i farb – Berthe Morisot

poniedziałek, 07 maja 2018
Kluby: Zapach kwiatów i farb – Berthe Morisot

7 maja 2018 w ramach DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o książce Dominique Bona „Berthe Morisot. Tajemnica kobiety w czerni”.

To biografia jednej z bardziej interesujących artystek dziewiętnastego wieku. Należała do grupy impresjonistów i przyjaźniła się m. in. z braćmi Manet, Claude Monet, Edgar Degas, Henri Fantin-Latour'em, ponoć zalecał się do niej Puvis de Chavannes.  Ostatecznie jej mężem został Eugene Manet – brat Eduarda. Jednakże to zniewalająca i pełna polotu osobowość  szwagra, wywarły decydujący wpływ na nią i jej malarstwo. W listach przyznaje, że długie rozmowy podczas pozowania rozbudzały jej intelekt.

Była najzdolniejszą i najbardziej pracowitą z sióstr, chociaż wszystkie trzy startowały z podobnego pułapu. Edma i Yves nie wyszły poza schemat mieszczańskiej obyczajowości, nakazującej kobiecie dobrze wyjść za mąż.

Nie rozumiano tych obrazów, wyśmiewano je, a nowe techniki odczuwano jako brak umiejętności rysunku i poczucia formy. To, że Berthe poszła w tym rewolucyjnym kierunku, świadczy o jej wyjątkowej sile, smaku i prawdziwym talencie – uważa Stanisława Czernik.

Książce można sporo zarzucić, jak choćby infantylne wstawki i nadmierną egzaltację. Pomimo tego udało się autorce uwiarygodnić postać Berthe, która pomimo że całe  życie borykała się z anoreksją, umiała wywalczyć sobie silną pozycję w zmaskulinizowanym świecie sztuki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.