Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Ze skromnością i klasą – Angelika Kuźniak „Boznańska. Non finito”

czwartek, 03 listopada 2022
Kluby: Ze skromnością i klasą – Angelika Kuźniak „Boznańska. Non finito”

Ponadczasowość jej malarstwa sprawia, że Olga Boznańska nadal funkcjonuje w różnych obszarach kulturowych. Szerszej publiczności znana jako autorka portretów. Niektórzy do dzisiaj pamiętają drukowane w czasach PRL-u kartki pocztowe z portretami dzieci.

Kuźniak nie pokazuje wybitnej malarki koturnowo. Przedstawia ją jako osobę o niezwykłej osobowości twórczej, choć pełną neuroz, fobii i traum. Boznańska zwracała szczególną uwagę na psychologiczną stronę modela, zwłaszcza w oczach potrafiła odzwierciedlić jego charakter. Malowała przeważnie na tekturach zagruntowanych żelatyną. W jej malarstwie ważne jest światło, o które bardzo dbała w swoich pracowniach. Artystka otaczała się wieloma ludźmi ze świata kultury, bywali u niej m.in.: Artur Rubinstein, Maja Berezowska, Mela Muter, a także urodzony w Jaśle Adam Gerżabek, malarz, krytyk sztuki i pedagog, późniejszy dziekan wydziału malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Boznańska obdarzona była dużym poczuciem humoru, a jej osobliwa miłość do myszy nie zawsze znajdowała zrozumienie u gości. Kiedy klientka pełna obaw nie chciała usiąść, powiedziała: Proszę się nie bać. Myszy nadgryzają tylko ubrania męskie – czytamy w książce.

Przy całej lekkości stylu, Kuźniak udaje się zachować właściwe proporcje między faktem a anegdotą, oceną czy sugestią własną a racją opisywanych osób. Najczęściej w kwestiach sztuki oddaje głos samej malarce i kompetentnym osobom; krytykom, malarzom, marszandom. Podoba mi się to podejście, bo świadczy nie tyle o skromności autorki, ile o jej klasie – powiedziała na zakończenie Stanisława Czernik.

Spotkanie odbyło się 3 listopada 2022 roku.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany przez Instytut Książki i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.