Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Zerwę kłosy, zbiorę zioła

poniedziałek, 06 sierpnia 2018
Kluby: Zerwę kłosy, zbiorę zioła

6 sierpnia 2018 r. w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”.

Michaliny zawsze czynnie angażują się w dożynkowe wydarzenia nie tylko w swoich miejscowościach, ale także na forum ogólnopolskich uroczystości kościelnych. Na spotkaniu wspominały dawne obchody, kiedy wieńce do Kościoła wiozło się konno. Obecnie, kiedy tradycje hippiczne się odbudowują i powstają nowe stadniny – zwyczaj ten odżywa.

Oglądałyśmy retrospektywne zdjęcia przyniesione przez Marię Chochołek /Załęże/ z uroczystości dożynkowych, na których bogato zdobione wieńce są niemal dziełami sztuki. Motyw ten jest bardzo wyraźny w wierszowanych esejach Józefy Trznadel /Dąbrówka/. Jadwiga Chochołek /Zarzecze/ jest autorką wspaniałych serwet, na których niesiony jest dziękczynny chleb.

Poezja Michalin odnosi się do kultu maryjnego [Mateńko Najświętsza, Mateńko majowa, Tyś ukwiecona i uzielniona] do której Barbara Rodak /Zarzecze/ zwraca się z prośbą o nieustanną opiekę. Chcemy się modlić do Ciebie w słowach prostych – dodaje Bernadeta Samborska /Brzyska/. Krystyna Pilch /Święcany/, docenia chleb pieczony w domu w wierszu Polski chleb. Jarzębina Marii Słowik /Święcany/ w Odpoczynku jarzębiny, jest metaforą nieuniknionych zmian w przyrodzie. Na zakończenie Maria Gubała /Jasło/ przeczytała wiersz Moja Zielna:

 

Wiedziona tradycją 

Zerwę kłosy

Zbiorę zioła Kwiaty

Utkam ziele

Poświęcę

W podzięce

Z wonnym zielem

Poświęconym

Wniebowziętej się pokłonię.