Facebook ikonka prawy margines

Kluby: „z Oddechem” o „Domu Oriona” Julii Fiedorczuk

wtorek, 19 grudnia 2023
Kluby: „z Oddechem” o „Domu Oriona” Julii Fiedorczuk

Kto zimą pójdzie na dwa dni do lasu z noclegiem w hamaku? Kto wymyśla losy ludzi, których spotyka w przelocie, przez chwilę, czasem tylko na ekranie? Kto w codziennej krzątaninie pomyśli o uchodźcach na przesmyku Darien czy w białowieskich lasach? Kto ostatnio wąchał las i przypatrywał się porostom? Kto odnalazł na niebie Betelgezę? I czemu służy strumień świadomości, przetaczający się przez umysł głównej bohaterki, a także czytelniczek?

„Dom Oriona" Julii Fiedorczuk żadnej z nas nie pozostawił obojętną. Niektóre zachwycił bogactwem języka i nieoczekiwanymi skojarzeniami, niektóre zirytował europocentrycznością, inne zatrzymał metodą poznawania świata poprzez doświadczanie natury. Dostrzegłyśmy mnogość tematów, niepołączone wątki ilustrujące nieustanną transformację rzeczywistości, dynamizm świata, w którym tylko smutek wydaje się jednorodny.

Dyskutowałyśmy z zaangażowaniem o tej powieści, która opowiadając o świecie, w którym trudno odnaleźć spokój, niesie ze sobą wciąż nowe pytania i brak ostatecznych odpowiedzi. Będziemy szukać Betelgezy na niebie.

Spotkanie odbyło się 19 grudnia 2023.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.