Kluby: Krejzol, Blanka i babcia Czesława

piątek, 28 czerwca 2013
Kluby: Krejzol, Blanka i babcia Czesława

28 czerwca 2013r., w wakacyjne juz popołudnie,  w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki  Publicznej w Jaśle odbyło się drugie spotkanie w ramach Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki Sobniów.

Tym razem dyskutowano o książce Izabeli Sowy „Blanka”. Ta zabawna a jednocześnie poruszająca powieść przedstawia historię tytułowej Blanki – zadziornej nastolatki. Kiedy ma się naście lat, rodzice ani dużo młodsze rodzeństwo nie są najlepszym towarzystwem – na znak buntu Blanka wyprowadza się do babci Czesławy. Jednak i tam nie zaznaje spokoju, u babci bowiem zjawia się przyjaciółka. Starsze panie zabierają Blankę w nietypową podróż do Rumunii. Dla Blanki podróż i czas spędzony w towarzystwie babci okazuje się prawdziwą szkołą przetrwania a jednocześnie lekcją zawierania przyjaźni i wyrażania emocji.

Historia tytułowej Blanki skłoniła klubowiczów do rozmów na temat konfliktu międzypokoleniowego, problemów z wyrażaniem uczuć oraz przyjaźni nie tylko między nastolatkami. Dla Grzegorza – jest to książka pełna humoru, ale z życiowymi problemami,  natomiast Kasi spodobał się wątek przyjaźni Krejzola i Blanki.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Ksiązki oraz WiMBP w Rzeszowie.