Facebook ikonka prawy margines

Komputerowa obsługa czytelników na Filii nr 1 MBP w Jaśle

poniedziałek, 14 stycznia 2008
Komputerowa obsługa czytelników na Filii nr 1 MBP w Jaśle

Komputerowa obsługa czytelników na Filii nr 1 MBP w Jaśle

 

14 stycznia br. uruchomiona została komputerowa obsługa czytelników w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, która mieści się w Domu Parafialnym przy ulicy Sobniowskiej 34. Jest to kolejny punkt realizacji projektu "Budowa Społeczeństwa Informacyjnego w Gminie Miasto Jasło", który wdrażany jest i realizowany dzięki środkom unijnym ZPORR, jak również następny krok w zakresie komputeryzacji jasielskiej biblioteki.

Stało się to możliwe dopiero po wprowadzeniu do bazy komputerowej ok. 11,6 tys. woluminów – mówi dyrektor MBP Małgorzata Piekarska. Za całość prac związanych z tworzeniem bazy danych o zbiorach filii MBP odpowiada Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.

Użytkownik korzystając z jednej karty bibliotecznej będzie mógł wypożyczać książki w budynku głównym przy ul. Kołłątaja 1, jak również w pozostałych filiach biblioteki. Katalog komputerowy filii połączony jest z katalogiem głównym dzięki systemowi SOWA2/MARC21. Jest on również dostępny w sieci internetowej pod adresem www.mbp.jaslo.pl, gdzie można sprawdzić dostępność interesujących nas pozycji książkowych, z możliwością zamówienia i rezerwacji, a także widoczną lokalizacją. Dostęp do elektronicznego katalogu mają wszyscy użytkownicy sieci internet, natomiast opcje zamawiania i rezerwowania książek w bibliotece głównej lub filii dostępne są tylko dla czytelników, którzy są zapisani do MBP. Zalogowani użytkownicy mogą również drogą elektroniczną sprawdzić stan swojego konta - czyli stan rezerwacji i zamówień interesujących nas tytułów, a także terminy zwrotu aktualnie wypożyczonych książek.

W Filii nr 1 z bezpłatnego dostępu do Internetu najczęściej korzystają uczniowie z pobliskich szkół. - W internecie możemy znaleźć informacje potrzebne do przygotowania się do lekcji - mówi Piotr Miluk ze Szkoły Podstawowej Nr 7 w Jaśle, który często odwiedza tutejszą filię. Daniel i Dawid Saj z Gimnazjum Nr 5 w Jaśle najczęściej korzystają z poczty elektronicznej i stron z nowinkami technicznymi.