Kreatywnie rozczytani! Piknik edukacyjny w Fili nr 2

wtorek, 03 czerwca 2014
Kreatywnie rozczytani! Piknik edukacyjny w Fili nr 2

Czy z klocków Lego można stworzyć programowalnego robota? Czy z kolorowych balonów mogą powstać zwierzaki? W jakie światy może przenieść nas czytanie? Pomysły na dobrą zabawę w bibliotece poznali uczestnicy pikniku edukacyjnego „Laboratorium pomysłów” zorganizowanego przez Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w ramach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom „Czytanie – mądra rzecz!”.

Piknik był okazją do podsumowania całorocznego cyklu zajęć „Laboratorium pomysłów”, podczas którego dzieci w Bibliotece Głównej i wszystkich filiach poznawały literaturę dziecięcą, rozwijały swoją kreatywność i zmysł badacza a przede wszystkim dobrze się bawiły.

W klimat pikniku i świętowania czytania dzieciom wprowadziło uczestników głośne czytanie wierszy: „Wynalazek” J. Papuzińskiej w wykonaniu Barbary Wątroby z Piekarnia JW – Jan Wątroba, Barbara Wątroba oraz „Raz, dwa, trzy” J. Tuwima w wykonaniu Alicji Antonik z Klubu Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Na uczestników pikniku czekały trzy strefy niebanalnych aktywności. W „Literackim zwierzyńcu” najmłodsi mogli rozwijać swoją kreatywność nadając kolorowym balonom kształt zwierząt czy samemu spróbować zamienić się w lwa, osę czy tygrysa dzięki specjalnemu makijażowi.

W strefie „Młodego wynalazcy” Dominik Mitoraj z Centrum Kształcenia Praktycznego wprowadził dzieci  w świat  robotów skonstruowanych z kloców Lego Mindstorms.  Małe roboty, które same się poruszały, reagowały na światło i dotyk wzbudziły ogromne zainteresowanie. W przyszłości chcę być konstruktorem takich robotów – oznajmił Igor. Natomiast w „Kreatywnie rozbrykanych” można było spróbować zabaw i tańców integracyjnych. Beztroską i kreatywną zabawę animowały harcerki z ZHP Hufiec Jasło: Klaudia Pawlik i  Agata Lemańska. Najbardziej podobał mi się harcerski taniec la pik, la czok, la czika la kozana i zabawa „Wędrowały mamuty przez zielony las” – opowiadała Julka.

Imprezę zakończył miły akcent obdarowania aktywnych uczestników zajęć z cyklu „Laboratorium pomysłów” książkami zakupionymi dzięki hojności sponsora PGNiG oraz słodki poczęstunek dla wszystkich, który zapewniła Piekarnia Jan Wątroba, Barbara Wątroba oraz pani Alicji Antonik.

W organizowanie imprezy włączyli się: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Klub Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Komenda Hufca Jasło im. Rodziny Madejewskich, Piekarnia JW – Jan Wątroba, Barbara Wątroba, Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle.

Sponsorem XIII OTCD „Całe Jasło czyta dzieciom” jest Polskie Górnictwo Naftowe  i Gazownictwo.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują: TVP Rzeszów, TV Obiektyw, TV Jasło, Nowe Podkarpacie, Gazeta Codzienna Nowiny i Portal Nowiny24.pl, ITV Południe, oraz portale: MiastoJaslo.pl, TerazJaslo.pl, Jaslo4u.pl, Jaslonet.pl, TwojeJaslo.pl.