Książka to jest to! – Tydzień Bibliotek w Filii nr 1

wtorek, 21 maja 2013
Książka to jest to! – Tydzień Bibliotek w Filii nr 1

Tegoroczny Tydzień Bibliotek rozpoczął się w Filii nr 1 w Sobniowie od zajęć plastycznych „Rosnę z książką obrazkową”, inspirowanych książkami Miasteczko Mamoko , Mam oko na liczby, Mam oko na Litery.
Biblioteka zamieniła się w pracownię książki obrazkowej. Powstały ciekawe książeczki np. „Różne koty”, „Słoniki”, „Pies i dziewczynka”, „Troll i skunks”, „Jak pies z kotem”.
Dzieci z SP nr 8 w Jaśle-Sobniowie z klasy III pod opieką Jolanty Szymańskiej miały okazję zapoznać się z czytnikami e-booków,  oraz dowiedzieć się co to są  audiobooki.  Wysłuchały wierszy J. Tuwima „Abecadło” i „Bambo”. Porównywały czym różni się książka tradycyjna od audiobooków  i e-booków. Rozwiązywały krzyżówkę, której hasło brzmiało - Książka.  Po wymianie różnych uwag i spostrzeżeń uczniowie zgodnie stwierdzili, że książka tradycyjna to jest to!
  W kolejne dni pogoda dopisywała, więc była okazja do zabaw z chustą i tunelem animacyjnym na zewnątrz biblioteki. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza dr M. Putyry salka katechetyczna zamieniła się w salę kinową, w której wyświetlano zabytkowym projektorem bajki. Dzieci obejrzały „Czerwonego Kapturka”, „Dzieci Pani Doby” i „Farbowanego Lisa”. Przedszkolaki  zaprezentowały też własny  teatrzyk cieni.
„Książki i zabawy kreatywnego malucha” – to zajęcia literacko-artystyczne, podczas których było gwarno i zabawnie. Dzieci układały klocki PlayMais, i oglądały książki edukacyjne. Ostatni dzień Tygodnia Bibliotek upłynął pod znakiem zabaw i lekcji bibliotecznych na temat „Co się słyszy w książkach. Dzieci zapoznały się z funkcjonowaniem biblioteki, i z różnorodnymi formami książek dostępnych w bibliotece – z książkami przytulankami, dźwiękowymi, przestrzennymi i obrazkowymi. Pogoda dopisała więc druga część zajęć odbyła się na zewnątrz biblioteki, były to zabawy z chustą : Sałatka Owocowa, Rekin, Spadochron, Meksykańska  fala.
Ostatnimi zajęciami, a jednocześnie wielkim hitem, była „Bajkowa lista przebojów”. Dzieci uczestniczące w zajęciach surfowały po Internecie w poszukiwaniu zapomnianych bajek i  postaci bajkowych. Przypomniały postacie – Misia Uszatka, Reksia, Bolka i Lolka, Pszczółki Mai, Krecika, Rumcajsa.
Tegoroczny Tydzień Bibliotek w bibliotece w Sobniowie zaliczyć można do udanych.Świadczy o tym zadowolenie dzieci, uśmiechy i słowa:  Było super!  Jeszcze odwiedzimy bibliotekę!