Facebook ikonka prawy margines

Magiczna Anatolia

środa, 13 maja 2009
Magiczna Anatolia

Zakon Tańczących Derwiszy, Bawełniany Zamek

i podziemne miasto czyli magiczna Anatolia

 

13 maja 2009 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle odbyło się spotkanie z Tomaszem Dobrowolskim, który opowiadał o swojej ostatniej podróży po Turcji. Relacji towarzyszyła prezentacja filmu przygotowanego przez  Andrzeja Kuklę.

 Było to pierwsze z zaplanowanych spotkań poświęconych zabytkom i atrakcjom turystycznym Turcji, które przybliżyło uczestnikom spotkania zabytki Wyżyny Anatolijskiej, położonej w azjatyckiej części Turcji. W tej części znajdują się znane miasta Ankara i Konya oraz urzekająca krajobrazem Kapadocja i  piękne tarasy z wapienia Pamukkale.

Konya słynie w całej Turcji z  bogobojnych mieszkańców, związana jest z życiem i działalnością Dżalaluddina Rumiego, jednego z największych mistyków islamu, założyciela bractwa mewlewitów, czyli tańczących derwiszy. Znajduje się tutaj muzeum Mevlana, powiększona rekonstrukcja dawnej siedziby zakonu oraz grobowiec Rumiego.

Jednym z ciekawszych zabytków Kapadocji jest odkryte w 1964 r. olbrzymie podziemne miasto Kaymakli, wykute w skałach, które posiada co najmniej osiem kondygnacji i może pomieścić tysiące mieszkańców wraz z ich dobytkiem i inwentarzem, bowiem znajdowały się w nim spichlerze i stajnie. Zgromadzone zapasy wody i żywności pozwalały przeżyć w podziemnym mieście nawet rok.

„...W dolinie Göreme znajduje się największe w Kapadocji skupisko wykutych w miękkim wulkanicznym tufie kaplic i klasztorów..” mówił na spotkaniu T. Dobrowolski prezentując piękne freski w Kościele św. Barbary.

Obecnych na spotkaniu urzekły efektowne tarasy z białego wapienia, mające formę schodów, które nazwane zostały Bawełnianym Zamkiem – Pamukkale.

Na kolejne spotkanie poświęcone Stambułowi i wycieczce po Bosforze zapraszamy do MBP w Jaśle  4 czerwca 2009 r. o godz. 17:00.