Odrodzona – Niepodległa! – jasielskie Narodowe Czytanie 2018

piątek, 07 września 2018
Odrodzona – Niepodległa! – jasielskie Narodowe Czytanie 2018

7 września br. w ramach akcji Narodowe Czytanie, organizowanej pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, jaślanie zgromadzili się w Parku Miejskim, aby wspólnie pochylić się nad lekturą Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.

Tradycyjnie już na początku września Polacy w kraju i zagranicą jednoczą się czytając wybitne dzieła literatury polskiej. Spotkania z piękną polszczyzną w utworach rodzimej literatury przypominają nam o bogactwie naszej kultury, wzmacniają naszą tożsamość i narodową dumę. Tegoroczna edycja Narodowego Czytania ma charakter szczególny, ponieważ odbywa się w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a lektura Przedwiośnia przenosi nas właśnie w czasy kiedy nasza ojczyzna odradzała się po długich latach niewoli. Za sprawą Stefana Żeromskiego udaliśmy się w podróż poprzez burzliwe wydarzenia minionego stulecia oraz staliśmy się świadkami przemian jakie zachodziły na świecie i w naszym kraju w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości.

Zawiłe losy głównego bohatera książki Cezarego Baryki, uwikłanego w historyczne zdarzenia początku XX wieku, zaprezentowali Burmistrz Miasta Jasła – Ryszard Pabian, Przewodniczący Rady Miasta Jasła – Henryk Rak, Kierownik Wydziału Oświaty Miasta Jasła – Renata Łaba, Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Jasła – Agata Koba, Dyrektor Jasielskiego Domu Kultury – Janusz Szewczyk, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle – Mariusz Świątek oraz uczniowie jasielskich szkół podstawowych wspólnie czytając wybrane fragmenty Przedwiośnia.

W trakcie wydarzenia zaprosiliśmy mieszkańców Jasła do udziału: w sesji fotograficznej w stylu retro z cytatami z powieści, w akcji plastycznej „Szklane domy w moim mieście” oraz   akcji „Czytaj z nami Przedwiośnie!”, zachęcającej do zaprezentowania zebranym w Parku Miejskim ulubionego fragmentu z książki,  upominki dla śmiałków przekazał Urząd Miasta w Jaśle. Wszystkie przyniesione przez jaślan książki zostały opieczętowane pamiątkowym stemplem, stworzonym specjalnie na tę okazję przez Kancelarię Prezydenta RP.

Wydarzenie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej

Organizatorami Jasielskiego Narodowego Czytania byli: Miasto Jasło, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Jasielski Dom Kultury w Jaśle, Muzeum Regionalne w Jaśle.

W organizację wydarzenia licznie włączyły się jasielskie szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 6 w Jaśle Szkoła Podstawowa nr 8 w Jaśle oraz Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnym w Jaśle.