Facebook ikonka prawy margines

Podróż spełnionych marzeń

czwartek, 10 maja 2012
Podróż spełnionych marzeń

Uczestnicy spotkania Jasielskiego Klubu Podróżnika w MBP w Jaśle mieli okazję wysłuchać, bogato ilustrowanej zdjęciami, relacji Mariana Sobla z podróży do Ziemi Świętej.

Podróż do Izraela, śladami Jezusa Chrystusa już od długiego czasu była na liście marzeń do spełnienia Państwa Teresy i Mariana Soblów. W lutym tego roku udało się spełnić to marzenie, a swoimi wrażeniami z podróży podzielił się na spotkaniu w bibliotece Marian Sobel.
Z Góry Oliwnej rozciąga się wspaniała panorama Jerozolimy. W dole znajduje się najdroższy na świecie żydowski cmentarz, ponieważ zdaniem Żydów stąd będzie najbliżej na Sąd Ostateczny. Ma on nastąpić, gdy Mesjasz wejdzie do miasta Złotą Bramą, która znajduje się na wprost cmentarza. Niedaleko jest kościół Pater Noster, gdzie Jezus nauczał swoich uczniów modlitwy „Ojcze nasz”. Właśnie ta modlitwa umieszczona jest na ścianach na płytach majolikowych w różnych językach. Do Ogrodu Oliwnego przylega Bazylika Męki Pańskiej -  Kościół Wszystkich Narodów, swoją nazwę zawdzięcza fundatorom, którzy pochodzą niemal ze wszystkich krajów świata. Droga Krzyżowa czyli Via Dolorosa jest dużym zaskoczeniem dla pielgrzymów ponieważ biegnie pośród straganów arabskiego bazaru, gdzie trudno o skupienie. Końcowe stacje mieszczą się we wnętrzach Bazyliki Grobu Pańskiego, w której znajduje się również Golgota, Kamień Namaszczenia oraz mała kaplica pod kopułą: tu znajduje się Grób Pana. Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie jest jednym z najświętszych miejsc chrześcijaństwa. Obowiązujący w niej status quo określa, że współgospodarzami tego miejsca są trzy Kościoły: prawosławny, ormiański i katolicki, ale klucze do Bazyliki od ponad półtora wieku przechowuje rodzina muzułmańska. Uważana za najświętsze ze wszystkich miejsc żydowskich, jest jedyną zachowaną do dziś pozostałością Świątyni Jerozolimskiej.
W strefie Autonomii Palestyńskiej za wysokim murem położone jest Betlejem. Znajduje się tutaj Bazylika Narodzenia Pańskiego, wielokrotnie przerabiana, z małym, niskim wejściem. W niewielkiej Grocie Narodzenia, celem pielgrzymek jest czternastoramienna srebrna gwiazda z napisem: Hic de Virgine Maria Jesus Christus natus est (W tym miejscu narodził się Jezus Chrystus z Maryi Dziewicy). Obok znajduje się kościół św. Katarzyny i Grota Hieronima – pierwszego tłumacza Pisma Świętego. W Kanie Galilejskiej pielgrzymi oglądają stągwie, w jakich przechowywano wino w czasach Jezusa.  W  Nazarecie  dokonały się tajemnice naszego zbawienia: Zwiastowanie i Wcielenie. Dzisiaj nad miastem góruje potężna Bazylika Zwiastowania, w której znajduje się  Grota Zwiastowania.
Spotkanie okazało się zbyt krótkie, aby dokładnie poznać tę piękną choć podzieloną konfliktami ziemię.