10 października 2024 roku Wojciech Bonowicz, gość XVIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego, spotkał się z młodzieżą licealną na lekcji czytania poezji.
Pytania o sens pisania wierszy i wątpliwości dotyczące przydatności tekstów poetyckich pojawiały się od wieków. Współczesne badania naukowe dowodzą, że czytanie poezji pobudza procesy myślowe, usprawnia nasz mózg, zmusza do abstrakcyjnego myślenia, pobudza wyobraźnię i kreatywność, a dzięki temu lepiej radzimy sobie w życiu i dokonujemy trafniejszych wyborów.
Umysł, żeby się rozwijać potrzebuje wyzwań, pobudzenia, zaskoczenia – i sztuka, a w jej obrębie literatura, nam to daje – podkreślił W. Bonowicz.
Poeta wymienił powody dla których warto sięgać po teksty poetyckie – dają nam możliwość spotkania z czymś zaskakującym, z innym sposobem używania języka, co wpływa na elastyczność naszego umysłu, a także spotkania z kimś, kogo na co dzień nigdy nie spotkamy. Poprzez poezję wchodzimy w bardzo intymny świat tego, kto nas do niego zaprasza.
Poezja dostarcza wielu odczuć – wzrusza, zachwyca, uspokaja, zachęca do autorefleksji, pogłębia naszą wrażliwość i rozumienie rzeczywistości, przenosi człowieka w świat wartości i piękna języka.
Wojciech Bonowicz na lekcję czytania poezji wybrał kilka wierszy: Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję” oraz „Ktoś, kogo obserwuję od pewnego czasu”, Mirona Białoszewskiego „Do NN*** i własny wiersz „Ślad”.
Zachęcał młodych uczestników spotkania, aby wiersze stały się nieodłącznym elementem ich życia.
Poezji nie można jednoznacznie zdefiniować, jej cechą jest wieloznaczność. To my musimy, jako czytający, nadać sens temu, co zostało napisane – powiedział na zakończenie spotkania Wojciech Bonowicz.
Partnerami projektu są: Jasielski Dom Kultury i I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego w Jaśle.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.