Pokrzywa i rozmaryn – spotkanie z Marią Homlak

środa, 06 czerwca 2012
Pokrzywa i rozmaryn – spotkanie z Marią Homlak

5 czerwca 2012 r. Klub Twórców Ludowych „Michalina” i Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zorganizowały spotkanie z Marią Homlak z Brzezowej, która od wielu lat zajmuje się ziołolecznictwem. Zioła zbiera sama w miejscach odległych i nieuczęszczanych, potem je suszy. Suszenie jest skomplikowanym procesem. Świeże zioła należy umieścić w  cieniu,  nigdy na słońcu, aby nie straciły leczniczych właściwości – powiedziała. Babka lancetowata na stawy, rozmaryn na migrenę, dziurawca zaś nie wolno pić w słoneczne dni – ostrzegała.

J. Trznadel poetka z Dąbrówki tak opiewa ich moc w wierszu „Zioła to leki”:
Już od wieków przekazywała dzieciom mateczka
Jak wielce dobroczynne są zioła i ziółeczka.
Kuszą swoimi pięknymi
pączkami, kwiatuszkami,
nasionkami i listkami.

W. Marszałek dodała, że najważniejsza jest wiara w leczniczą moc ziół. Członkinie Klubu z zainteresowaniem słuchały i same aktywnie uczestniczyły w rozmowie. Dla nich zioła związane są nie tylko z lecznictwem, widzą w nich również trwały element kultury wsi.
Na zakończenie Krystyna Ziemba opiekunka Klubu, zaprezentowała książki o tematyce zielarskiej, dostępne w Czytelni Głównej MBP w Jaśle.