Projekty: Letnie spotkania z legendami

piątek, 05 lipca 2019
Projekty: Letnie spotkania z legendami

5 lipca 2019 odbyły się warsztaty literacko-artystyczne w ramach projektu “Dziedzictwo Niepodległej” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.

Poranne warsztaty w Parku Miejskim “Tradycja zaklęta w słowach” zapoczątkowały biblioteczny cykl wakacyjnych spotkań dla najmłodszych. Dzieci wysłuchały legendy o powstaniu Jasła oraz opowieści “Porysowany kamień”. Poznały tradycyjne motywy podkarpackich wzorów sztuki ludowej i ozdobiły nimi rzeczne kamienie. Każdy z uczestników za pomocą kolorowych farb stworzył swój niepowtarzalny kamień szczęścia.

Popołudniowe międzypokoleniowe spotkanie “Rodzinne bajanie” stało się okazją do miłego spędzenia czasu w gronie najbliższych i wspólnego poznawania regionalnej kultury i tradycji. Uczestnicy warsztatów wysłuchali kilku podań związanych z pobliskimi miejscowościami, między innymi legendy “Żmija jak smok” opisującej historię miejscowości Żmigród. Dowiedzieli się, że jej nazwa pochodzi od legendarnego stwora, który zamieszkiwał podziemia grodu i nękał okolicznych mieszkańców. Na długiej rolce papieru, dzieci wraz z rodzicami, stworzyły legendarnego żmija i ozdobiły go kolorowymi ludowymi wycinankami i rysunkami.

Spotkania poprowadziła Monika Czapka - bibliotekarka, animatorka kultury, specjalista ds. edukacji z Domu Słów w Lublinie.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Patronat medialny nad projektem objęły: Radio Trendy, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Tygodnik Regionalny Nowe Podkarpacie, Telewizja Jasło, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portale internetowe: nowiny24.pl, twojejaslo.pl, terazjaslo.pl, jaslonet.pl, wirtualnejaslo.pl

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle.