Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza młodzież ze szkół ponadpodstawowych, piszącą lub zaczynającą przygodę z pisaniem poezji na warsztaty twórczego pisania z Robertem Królem, które odbędą się 1 października 2021 r. w ramach XV Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego.
Wiersz nie posiada ograniczeń, zarówno w warstwie znaczeniowej, jak również formalnej. Może być krótki i długi. Posiadać w wersie jedno słowo lub osiem, mówić o miłości lub języku. Być wulgarny albo pełen patosu. Warsztaty będą okazją do pogłębienia wiedzy o współczesnym wierszu polskim, doskonalenia warsztatu poetyckiego i wzbogacenia zasobu inspiracji. Uczestnicy zastanowią się po co nam poezja, co ją definiuje, dlaczego nie trzeba jej jednoznacznie interpretować, jak ją odbierać i tworzyć. Przyjrzą się także otwartości jako jednemu z narzędzi poznawczych, służących do rozumienia literatury.
Robert Król - ur. w 1981 w Jaśle. Autor książek poetyckich: Gatunki śniegu* (kolekcja Ha!art, 2003), Lida (Biblioteka Tyskiej Zimy Poetyckiej, 2004), Habitat (Korporacja Ha!art, 2005), Pamięć podręczna (Korporacja Ha!art 2009), Czternastki (Wielkopolska Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury 2010), O wchodzeniu w ogień (WBPiCAK, 2014), Polka (Ówże, 2018). Laureat ogólnopolskich konkursów m.in.: o laur Czerwonej Róży w Gdańsku, im. Rafała Wojaczka w Mikołowie, konkursu Tyska Zima Poetycka i wielu innych. Publikował m.in. w: Odrze, Ricie Baum, Fragile, Kartkach, Nowej Okolicy Poetów, Toposie, Ha!arcie i Gazecie Wyborczej. Stypendysta Miasta Jasła (2006, 2018), Miasta Krakowa (2009) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016). Nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w 2019 za poemat Polka.
Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach prosimy o zgłoszenia mailowe na adres: lirycznejaslo@gmail.com do poniedziałku 27 września 2021. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, wiek (klasę), adres mailowy oraz załączyć zgodę rodzica/opiekuna na przetwarzanie danych i wykorzystanie wizerunku – załącznik obok tekstu.
Uwaga: organizatorzy zastrzegają możliwość zmiany programu oraz formuły spotkań ze względu na aktualne obostrzenia w związku z pandemią COVID-19.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”