Projekty: Słowa mają moc! Opowieści z Walizki w bibliotece

piątek, 12 października 2018
Projekty: Słowa mają moc! Opowieści z Walizki w bibliotece

12 października br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle seniorzy wzięli udział w warsztatach sztuki żywego słowa „Historie rosną na drzewach duszy” oraz interaktywnym spektaklu słowa „Opowieści Pustelnika”.

Podczas warsztatów snucia opowieści seniorzy przenieśli się do świata swojego dzieciństwa: podań, legend i niekończących się historii. Przyjrzeli się sztuce tworzenia oraz snucia opowieści, a jednocześnie sami stali się opowiadaczami niezwykłych historii. Przekonali się, że żywe słowo może być niebywale emocjonalne, plastyczne, spajające wzajemne relacje oraz wymagające pełnego zaangażowania opowiadającego.

Sztuka opowieści jest w bardzo dużym stopniu zbudowana na kontakcie (…) Wykorzystując śpiew podczas opowiadanych wnukom opowieści trzeba mieć na uwadze wyobraźnię słuchaczy – akcentowała prowadząca warsztaty członkini grupy Opowieści z Walizki.

Zajęcia niewątpliwie pozwoliły wyzwolić potencjał opowiadacza oraz przyjrzeć się sobie w procesie tworzenia opowieści a także zintegrować uczestników spotkania.

Popołudniową porą seniorzy zostali zaproszeni do udziału w niezwykle emocjonalnym oraz interaktywnym spektaklu słowa „Opowieści Pustelnika”. Kanwą do jego stworzenia były historie zasłyszane podczas kazań oraz gra metaforyczna ubarwiająca przekaz i pokrzepiająca ducha. Spektakl był okazją do tego, aby przyjrzeć się ludzkim słabościom a także życiowym usiłowaniom oraz z pokorą spojrzeć na ziemską dolę.

Warsztaty sztuki żywego słowa oraz spektakl słowa odbyły się w ramach projektu „Biblio-aktywni!” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik regionalny Nowe Podkarpacie oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

Współorganizatorzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej “Michalina”, Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „MAMY NADZIEJĘ”, Klub Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.