Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Stryjeńska - malarka rzeczy polskich - warsztaty reporterskie z Angeliką Kuźniak

środa, 09 października 2019
Projekty: Stryjeńska - malarka rzeczy polskich - warsztaty reporterskie z Angeliką Kuźniak

9 października 2019 w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle odbędą się warsztaty reporterskie dla młodzieży z Angeliką Kuźniak.

Podczas spotkania młodzi ludzie będą mieli okazję zapoznać się z tajnikami pracy reporterskiej. Prowadząca opowie o swoim warsztacie dziennikarskim, m.in. o tym jak gromadzi materiały oraz w jaki sposób przygotowuje się do wywiadów a także pisania książek i artykułów. Przybliży młodzieży sylwetki bohaterów swoich książek, m. in. Zofii Stryjeńskiej, cenionej malarki okresu dwudziestolecia międzywojennego. W latach 20 ubiegłego stulecia obrazy artystki wisiały w wielu polskich domach. Jej inspiracje sięgają czasów dzieciństwa, kiedy w rodzinnym mieście i okolicach z zaciekawieniem dziecka obserwowała otaczający ją świat i ludzi. To właśnie twórczość Zofii Stryjeńskiej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości określała naszą polskość w sztuce.

Angelika Kuźniak – reporterka, pisarka, z wykształcenia kulturoznawczyni. Od 2000 roku współpracuje z Gazetą Wyborczą, publikuje głównie w magazynie reporterów Duży Format. Jej reportaże ukazywały się także poza granicami kraju: w Niemczech, Rumunii, na Węgrzech oraz na Słowacji. Autorka książek: m.in. "Stryjeńska. Diabli nadali", "Papusza" oraz autorka i współautorka wielu artykułów: "Mój warszawski szał. Druga strona Powstania", Zabijali we mnie Heidi”. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, w 2016 roku nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz kilkukrotnie do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.

Warsztaty odbędą się 9 października o godz. 10.00 w I liceum Ogólnokształcącym w Jaśle. 

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Patronat medialny nad projektem objęły: Radio Trendy, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Tygodnik Regionalny Nowe Podkarpacie, Telewizja Jasło, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portale internetowe: nowiny24.pl, twojejaslo.pl, terazjaslo.pl, jaslonet.pl, wirtualnejaslo.pl

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle.