Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Syberia - melancholia rozciągnięta w przestrzeni

czwartek, 19 września 2013
Projekty: Syberia - melancholia rozciągnięta w przestrzeni

W ramach VIII Festiwalu Poezji i Prozy Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza 19 września 2013 r. na projekcję filmu „Gugara” Andrzeja Dybczaka i Jacka Nagłowskiego.


Twórcy filmu dotarli do jednej z rodzin Ewenków, rdzennych mieszkańców południowej Syberii, których kultura od wielu lat ulega zanikowi. Słowo „gugara” w języku ewenkijskim oznacza brzmienie dzwonków, które pasterze zawieszają na szyi reniferów, a które coraz rzadziej rozbrzmiewają na syberyjskich pastwiskach.  Gugara staje się więc  synonimem tego zaniku. Film został nagrodzony m.in. Złotym Lajkonikiem na 48. Krakowskim Festiwalu Filmowym (2008).

Andrzej Dybczak w wywiadzie dla Tygodnika Powszechnego powiedział: Chciałem się skonfrontować ze stereotypami dotyczącymi Syberii: że jest tradycyjna, pierwotna, że to wrota do innego świata niż ten, w którym żyłem. (…) Dla niektórych Syberia to taka melancholia rozciągnięta w przestrzeni. Można spróbować się w niej oczyścić. Choć niekoniecznie musi się to udać.
Andrzej Dybczak jest również autorem książki „Gugara”, która doczekała się dwóch wydań.


Projekcja filmu odbędzie się  19 września 2013 r. o godz. 17.00 w Czytelni Głównej MBP w Jaśle.

Projekt VIII Festiwal Poezji i Prozy dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa narodowego. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny” oraz portale: www.nowiny24.pl, www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl: www.terazJaslo.pl;  www.twojejaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl; www.itvpodkarpacie.pl; www.itvPołudnie.pl

Patronat medialny:
Partnerzy:
Dofinansowanie: