Projekty: Zakup nowości wydawniczych w 2019 roku

wtorek, 14 stycznia 2020
Projekty: Zakup nowości wydawniczych w 2019 roku

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w 2019 r. otrzymała dofinasowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 1 : "Zakup nowości wydawniczych  do bibliotek publicznych".

Priorytet 1 : "Zakup nowości wydawniczych"  został stworzony z myślą o wzmocnieniu aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczonych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizacja zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.

Celem Priorytetu, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w latach 2016-2020, jest podnoszenie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach biblioteki, wzrost dostępności książek, czasopism, multimediów, wydawnictw naukowych i kartograficznych w zbiorach bibliotek publicznych.

Z otrzymanych środków finansowych zrealizowano zakup 1350 woluminów i 44 audiobooków.
Do Biblioteki Głównej (Wypożyczalnia dla Dorosłych, Dział Informacyjno-Regionalny, Oddział dla Dzieci i Młodzieży) wpłynęło 850 woluminów, a do trzech filii 500 woluminów. Dla osób z dysfunkcjami wzroku zakupiono audiobooki i książki z dużą czcionką.

Do zbiorów biblioteki trafiły utwory laureatów nagród literackich i rankingów czytelniczych, tomiki poezji współczesnych poetów.

Zakupiono powieści obyczajowe  ulubionych autorek naszych czytelniczek, m.in. Nataszy Sochy, Katarzyny Michalak, Magdaleny Witkiewicz, Anny Kasiuk, Magdaleny Majcher, Samanthy Young, Elizabet Strout.

Niesłabnącym powodzeniem cieszą powieści kryminalne, sensacyjne, thrillery. Zbiory powiększono o nowe tytuły m.in. Aleksadry Marininy, Katarzyny Puzyńskiej, Charlotty Link.

Fani biografii znajdą wśród zakupionych nowości wiele pamiętników, autobiografii i wywiadów z ciekawymi ludźmi sceny politycznej, aktorów, uczonych, a miłośnicy publicystyki będą mogli zapoznać się z nowymi tytułami reportażystów, m. in. Michała Zabłockiego, Katarzyny Kobylarczyk czy Olgi Gitkiewicz.

Dla osób dokształcających się i poszerzających wiedzę zakupiono wiele publikacji prezentujących nowe dokonania i odkrycia z zakresu  medycyny, psychologii, nauk matematycznych i biologicznych, ochrony środowiska oraz zdrowego żywienia.

Księgozbiór dla dzieci i młodzieży powiększył się o wybory baśni, powieści obyczajowe ukazujące trudne problemy nastolatków oraz książki popularnonaukowe pozwalające zrozumieć otaczający je świat i zjawiska w nim zachodzące.