Promocja tomiku Marii Kantor w jasielskiej bibliotece

czwartek, 27 września 2007
Promocja tomiku Marii Kantor w jasielskiej bibliotece

27 września w Klubie Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyła się promocja nowego tomiku Marii Kantor „Pierścień z koralem”.

Maria Kantor  przez wiele lat mieszkała w Jaśle. Tu dojrzewała jako poetka. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego oraz Formacji Artystycznej „Szesnaście” przy Dworku Białoprądnickim w Krakowie. Dotychczas wydała zbiory wierszy: „Sinusoida”, „Iść wyżej i wyżej”, „Koncert skrzypcowy na tatrzańskiej grani”, „Zbiór zamknięty”, „Obrazy spod lustra wody”.

Rok 2006 był dla autorki „Sinusoidy” rokiem trudnym i pełnym zmian życiowych. Przeprowadzka do Krakowa, nowe znajomości i klimaty, rytm wielkiego miasta, wszystko to brzmi na kartach nowego tomiku.

Maria Kantor podejmuje tematykę ponadczasową, związaną z ludzkim losem, przeznaczeniem, samotnością, niepewnością jutra, zawiedzioną miłością.

„Lepiej o chlebie i wodzie

ale z kimś

wiesz o tym najlepiej

gdy chodzisz wśród tłumu

po Krakowskim Rynku

samotnie.

Poetka  kocha sztukę. Te motywy często są obecne w jej tekstach. Na spotkaniu zaprezentowała wiersz „Rzeźbiarze”, który jest pretekstem do rozważań nad ludzkim losem:

„Niedoskonały model ulepiony z gliny

Dłuto rzeźbiarza

Przemienia w posag z marmuru.

Smutek, smutek, biel i smutek”.

Spotkanie w Klubie było bardzo udane. M. Kantor z nostalgią wspomniała, że właśnie w jasielskiej bibliotece po raz pierwszy w 2003 r. zaprezentowała się jako poetka.

Krystyna Ziemba

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle