Z okazji Narodowego Święta Niepodległości od 5 do 9 listopada 2022 r. w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle oraz w Przedszkolu Miejskim nr 11 odbyły się zajęcia, na których odpowiadaliśmy na pytania związane z historią Polski.
Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 i Przedszkola Miejskiego nr 11 utrwaliły wiedzę o polskich symbolach narodowych – dlaczego musimy je szanować, jak wygląda godło Polski, kiedy powstał hymn – „Mazurek Dąbrowskiego”, co oznaczają kolory na fladze: biel i czerwień?
Z „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie” przedszkolaki dowiedziały się o powstaniu państwa polskiego, orle białym, który stał się jego godłem i osadzie Gniezno, uznanej za pierwszą stolicę Polski. Najmłodsi uczyli się także, jak być patriotą w czasie pokoju – pomocna była książka Joanny Olech i Edgara Bąka „Kto ty jesteś?”.
Dzieci miały okazje zapoznać się z książeczkami dotyczącymi Polski i świąt narodowych. Zastanawiały się nad tym, kogo możemy nazwać patriotą i czym jest niepodległość.
O znaczeniu najważniejszych symboli Polski rozmawialiśmy także w trakcie zajęć z cyklu „Poczytajmy, pogadajmy”. Powstały piękne biało-czerwone prace oraz mapa Polski z najważniejszymi miastami.
Spotkania odbyły się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy, realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.