Facebook ikonka prawy margines

Regionalne proziaki i wiersze – spotkanie z Marią Tomasik

czwartek, 13 maja 2010
Regionalne proziaki i wiersze – spotkanie z Marią Tomasik

Regionalne proziaki i wiersze – spotkanie z Marią Tomasik w bibliotece

W ramach Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle  odbyła się  promocja tomiku  Marii Tomasik  „Ogród wspomnień : wybór wierszy i inscenizacji”.

         Tworzywem poezji Marii Tomasik jest gwara ludowa. Jej teksty emanują jowialnością i humorem. Czasem pisane z religijnym żarem, czasem z  miłosną nostalgią.  Dla samej autorki „Ogród wspomnień”, jest podsumowaniem pewnego etapu  życia. Analizując swoje wiersze kładła nacisk na doświadczenie, z którego czerpie. Świadomie swoją twórczość wpisuje w kanon poezji ludowej. „Jestem blisko życia. Obserwuję rozwijający się kwiat i etapy jego wzrostu” – mówiła na spotkaniu. Za istotne uważa wszystko, czym żyje wieś. To obserwatorka wiejskiego życia, które  kreuje z właściwym sobie humorem, filtrując przez własne postrzeganie świata. Przykładem są zamieszczone na końcu tomiku scenki rodzajowe. Impregnuje w sposób poetycki  to, co dla niej ważne. Nie obce są jej wydarzenia społeczno-polityczne, na które jest wrażliwa jak membrana. Przykładem takiej postawy są wiersze poświęcone katastrofie smoleńskiej. Za ważki uważa problem dostępu uzdolnionych dzieci wiejskich do kultury. Na pytanie o dominującą świadomość kruchości istnienia, poetka przeczytała wiersz „Pamięci Bolka” oraz „Serce”:

Do wszystkich słowa te kieruję dzisiaj,

Co serce matki waszej jeszcze bije,

By za Jej miłość odpłacić miłością,

Bo miłość Matki i po śmierci żyje.

Wielki aplauz wśród publiczności wzbudziły: wiersz przeczytany na dwa głosy przez autorkę i panią Teresę Macek oraz zamieszczony w tomiku tekst „Moja Sądkowa” autorstwa  Adama Wójcika, bratanka autorki.

         Maria Tomasik to mistrzyni atmosfery. Ciepła, serdeczna, obdarzona niespożytą energią. Na pożegnanie częstowała przybyłych gości regionalnymi  proziakami.

Maria Tomasik pochodzi z Sądkowej. Pełni funkcję przewodniczącej Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Jasielskiego. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz do powstałego w styczniu 2010 r. Klubu Poetów i Twórców Ludowych „Michalina”.