Relacja ze spotkania DKK

wtorek, 07 czerwca 2011

Gdzie żywi współistnieją z umarłymi

7 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, podczas którego rozmawiano o Książce Mikołaja Łozińskiego. Dyskusja skoncentrowała się nie tyle na wątkach zawartych w powieści, co na jej konstrukcji. Okazało się, że niespójna narracja zaburzała rytm czytania. Barbara Tora powiedziała: Konstrukcja książki i zawartych w niej dialogów, gdzie wszystko jest podporządkowane empatii, wspomnieniom ujrzanym w przebłysku pamięci, gdzie żywi współistnieją z umarłymi stanowi nie lada wyzwanie czytelnicze. Przynajmniej takie było ono dla mnie. Maria Kantor: Przyznam się, że w pewnym momencie trudno było połapać się, o którego członka rodziny chodzi.    Autor wyciąga z „szuflady”  różne informacje i upublicznia  sprawy, o których jego bliscy  może nie chcieliby mówić. Interesujące jest to, że  tak plastycznie przedstawia wydarzenia z przeszłości, iż czytając je, widziałam obrazy. Teresa Furmanek-Wnęk stwierdziła, że to gotowy scenopis, a poszczególne jego sekwencje mogą stanowić odrębne nowele filmowe. Nie dziwi to jednak, ponieważ autor wychowywał się w środowisku filmowców. Taka właśnie forma książki okazała się inspirująca dla Zofii Wojdyły, która tworzy drzewo genealogicznego swojej rodziny. Uznała, że  opatrzy obszernymi komentarzami fotografie przodków. Krytycznie oceniła powieść Agnieszka Bal: Książka nie jest z gatunku „wielkich powieści”. Razi pewna bylejakość i nie doprowadzenie historii do końca.

Wymowna jednak, jest  strona tytułowa przedstawiająca komodę, w której wnętrzu skrywane są rodzinne sekrety. Wystarczy tylko otworzyć szufladę.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt   przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.