Relacja ze spotkania z Marcinem Brykczyńskim

czwartek, 13 maja 2010
Relacja ze spotkania z Marcinem Brykczyńskim

Dlaczego Pan Kanarek dość miał klatki? Skąd się wziął Niebieski Ptak? Kto chciał mieć czarna muszkę i melonik? Na te i inne pytania odpowiedzi poznały dzieci biorące udział w spotkaniu z Marcinem Brykczyńskim.

Spotkanie, w którym udział wzięło blisko 70 dzieci zorganizowała 13 maja 2010 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

Marcin Brykczyński z wykształcenia jest ekonomistą, z zamiłowania poetą. To prawdziwy mistrz słowa, który uczy i bawi dzieci. Wydał wiele zbiorów wierszy i opowiadań dla dzieci, m.in.: Czarno na białym, Ni pies ni wydra, Skąd się biorą dzieci, Różowy prosiaczek, Olaboga, lewa noga Jedna chwilka, uczuć kilka .

Większą część spotkania zdominowała tematyka kocia. Wszystko za sprawa pięknie wydanej książki „Czarno na białym”, którą prezentował i czytał zaproszony gość. Zbiór wierszy mistrzowsko zilustrowany przez profesora Janusza Stannego szybko zaciekawił i rozbudził  wyobraźnię dzieci z Przedszkola nr 9 . W czasie spotkania dzieci poznały również wiecznie głodnego potwora- Alfabestię, który zjadając litery ze słów ,,tworzył” nowe wyrazy. Marcin Brykczyński opowiadał także o swojej w pracy w reklamie. Okazało się, że hasło „Z Kasią ci się upiecze”, czy slogan z reklamy batonika „Zrób sobie przerwę” są doskonale znane starszym i młodszym. Najwięcej radości sprawiła jednak dzieciom mini konferencja prasowa, w trakcie której pisarz odpowiadał na wszystkie nurtujące dzieci pytania.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy”, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.