Facebook ikonka prawy margines

Savoir-vivre i kurtuazja w Filii nr 3

czwartek, 27 sierpnia 2015
Savoir-vivre i kurtuazja w Filii nr 3

Dlaczego etykieta przy stole jest tak ważna? Jak omijać kulinarne gafy? Czy jedzenie i picie to sztuka? Na te i inne pytania odpowiedziały dzieci biorące udział w zajęciach wakacyjnych BIBLIOletnisko – Bon ton, organizowanych w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Bon-ton to wakacyjne zajęcia w czasie których dzieci poprzez zabawę uczyły się zasad dobrych manier. Z wielu obowiązujących norm dobrego zachowania, poznały m.in. że.: łokcie trzymamy poza stołem, nie mówimy z pełnymi ustami, siadamy do stołu z czystymi rękami, pamiętamy o magicznych słowach: proszę, dziękuję, przepraszam.
Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że wszystkie te i inne reguły sprawiają, że osoby, wśród których przebywamy, częściej się do nas uśmiechają, mamy więcej kolegów i koleżanek a życie staje się łatwiejsze.

Już wiem jak się bawić, by  nikomu nie sprawić przykrości - powiedziała Julka, a ja jak się zachować przy stole - dodał Kuba.

Z książek, które pomogą naszym najmłodszym, odnaleźć się w każdej sytuacji, budować dobre relacje z otoczeniem i  zachować się jak prawdziwy dżentelmen lub dama  polecamy m.in.:
„Zachowuj się!” – Christie Merz, Betina, Gotzen-Beek, „Bon czy ton – savoir-vivre dla dzieci” – G. Kasdepke, „Dobre obyczaje-201 rad jak się zachować” – A. S. Vara, M. Menendez, „Dobre wychowanie wierszem” – B. Pierga, „Dziękuję, proszę, przepraszam: bajki, które uczą” - I. Buszkowski
Łącznie w spotkaniach wzięło udział 67 dzieci. W przeprowadzeniu zajęć pomagali wolontariusze.