Facebook ikonka prawy margines

Spotkanie Klubu Powiększania Wyobraźni

wtorek, 26 lutego 2008

Śpiąca Królewna z Tokio czyli „Po zmierzchu” Haruki Murakami w bibliotece

 

26 lutego br. odbyło się spotkanie Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.  Uczestnicy omówili książkę Haruki Murakami „Po zmierzchu”.  Na łamach prasy pojawiały się rozmaite opinie o pisarstwie słynnego japończyka. Murakami, jest autorem  książek:. „Kronika ptaka nakręcacza”, „Underground”, „Sputnik Sweethart”, „Kafka nad morzem”, „Wszystkie boże dzieci tańczą”.

„Po zmierzchu”  uznana przez krytykę za jedną ze słabszych powieści autora, tak też została oceniona przez większość uczestników dyskusji. Książka nie pozbawiona jest jednak walorów artystycznych: klimat hopperowskich obrazów oraz ciekawy sposób narracji, porównany do teledysku. Wszechobecna muzyka z powtarzającym się motywem jazzowym - „Five spot after dark”.  Podstawowe zarzuty dotyczyły miejsca akcji, która mogłaby się toczyć w każdej wielkiej aglomeracji. Czytelnicy odczuli też niedosyt „japońskości”. Książka, choć  uznana za komercyjną, prezentuje jednak prawdy życiowe ukryte w narracji. Dla  Ireny Becli interesująca  okazała się metamorfoza głównej bohaterki i subtelnie rodzące się w niej uczucie miłości.

„Bohaterem tej książki jest również czas. Został specjalnie uhonorowany graficznie. Logo  czasu – zegar, zaznacza poszczególne epizody mijającej nocy. Dla mnie kapitalna wydaje się definicja snu, która jest uzupełnieniem tytułu książki” – powiedziała podczas dyskusji Barbara Tora. „Jak trudno, a zarazem prosto, jest sprawić, że człowiek otworzy się na drugiego człowieka. Szczera rozmowa, zrozumienie, życzliwe zainteresowanie, bezinteresowna pomoc, czy czułe słowo, jak pocałunek  (niekoniecznie królewicza) zbudzi „Śpiącą Królewnę” naszej osobowości – „Śpiącą Królewnę” zranioną wcześniej umownym wrzecionem  złego słowa, czynu”.

 

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem Podkarpackie rozmowy o książkach. Projekt   przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council.