Spotkanie autorskie z Natalią Usenko

środa, 28 listopada 2007
Spotkanie autorskie z Natalią Usenko

Tematy z kałuży po deszczu

28 listopada 2007 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle gościła Natalię Usenko –pisarkę, poetkę, tłumaczkę, autorkę ponad 200 książek dla dzieci. Podczas dwóch spotkań autorka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, którzy prześcigali się w zadawaniu jej pytań.

Autorka bardzo chętnie opowiadała dzieciom o sobie. Została pisarką, gdyż jak mówiła z uśmiechem: „nie miała innego wyboru”. Natalia Usenko pochodzi z rodziny o tradycjach literackich - jest już w czwartym pokoleniu pisarzy. Poetami i pisarzami byli jej rodzice (Danuta Wawiłow i Oleg Usenko), dziadek i pradziadek, książki nieustannie towarzyszyły jej od wczesnego dzieciństwa. Pisać wiersze zaczęła więc już jako sześciolatka, a mając piętnaście lat wydała swoją pierwszą książkę. Obecnie do pisania nowych utworów najbardziej inspiruje ją jej syn Kuba – zaciekły wróg szpinaku oraz inne dzieci. Choć jak twierdzi poetka tematy można znaleźć wszędzie – w autobusie, szkole, na ulicy, a nawet w kałuży po deszczu.

Spotkania miały bardzo dokładnie opracowany scenariusz – uczestnicy m.in. mieli okazję zostać aktorami podczas inscenizacji wierszy poetki, wysłuchać pieśni ludowych i kołysanek wykonanych przez Natalię Usenko w języku rosyjskim, angielskim i hiszpańskim, otrzymać autograf i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z pisarką.

Spotkania, w których uczestniczyło przeszło 170 dzieci, zorganizowane zostały w ramach projektu „I śmiech czasami może być nauką – UŚMIECHNIĘTA AKADEMIA WARTOŚCI” (realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Promocja Czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.