Spotkanie z Joanną Zagner - Kołat

środa, 07 maja 2008
Spotkanie z Joanną Zagner - Kołat

Ilustrator współtwórcą książki

7 maja 2008 roku  Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle gościła Joannę Zagner-Kołat. Ilustratorka książek dla dzieci spotkała się z jasielskimi przedszkolakami i uczniami w ramach projektu „Całe Jasło czyta dzieciom” (Program Operacyjny Promocja Czytelnictwa ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Joanna Zagner – Kołat (autorka m.in. ilustracji do książek: Łapy, pióra i rymów  cała fura Ludwika Jerzego Kerna, Nasze ptaki i Kram z literami Wandy Chotomskiej, W moim ogrodzie mieszka  czarodziej Kaliny  Jerzykowskiej, Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada i Muzyczna zgraja Izabelli  Klebańskiej, a także Królowa Śniegu Hansa Christiana Andersena), podczas spotkania omawiała i pokazywała poszczególne etapy powstawania ilustracji książkowej. Uczestniczące w spotkaniu dzieci,  aktywnie włączając się do tworzenia rysunków, zrozumiały jak ważna jest rola ilustratora podczas pracy nad nową książki. Ilustrator jest współtwórcą książki, występuje na równi z pisarzem – wspólnie ustalili młodzi czytelnicy.

Swoje pierwsze ilustracje wykonywałam malując na ścianach mieszkania ...ołowianymi żołnierzykami  - wspominała z uśmiechem swoje dzieciństwo ilustratorka. Później swój talent rozwijała w Liceum Plastycznym i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dzisiaj ilustracja książkowa jest jej sposobem na życie, w swojej pracy nadal jednak używa niestandardowych materiałów – malując m.in. herbatą.

W trakcie spotkania nie zabrakło głośnego czytania, który jest stałym elementem zajęć organizowanych w ramach projektu „Całe Jasło czyta dzieciom”. Celem zadania jest bowiem wspieranie zdrowia emocjonalnego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży poprzez działania kulturalne i edukacyjne oraz promocja w środowisku lokalnym idei głośnego czytania dzieciom zgodnie z akcją społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”.