Spotkanie z Michałem Malinowskim

piątek, 20 lutego 2009

Magia żywego słowa

O tym jak  dobry Josza mógł zostać cesarzem, co można uszyć ze starej kamizelki oraz gdzie można znaleźć największy na ziemi kotlet schabowy opowiadał jasielskim uczniom podczas niezwykłego spotkania  Michał Malinowski.

Michał Malinowski - pomysłodawca i założyciel w Konstancinie – Muzeum Opowiadaczy Historii, pierwszego w świecie muzeum całkowicie poświęconego tradycjom ustnym i nieuchwytnemu dziedzictwu kulturowemu . Jasielscy uczniowie spotkali się 20 lutego 2009 roku z opowiadaczem baśni, bajek i historii dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle i realizowanemu przez nią projektowi „Literacki alfabet” (współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Michał Malinowski przybył do Jasła w szacie Opowiadacza Historii, by młodych jaślan poddać czarowi starodawnych baśni i uwieść magią żywego przekazu. Ważne jest by dzielić się swoją historią. Każdy z Was nosi w sobie własną, ciekawą i niepowtarzalna historię. Podzielcie się nią z innymi – zachęcał uczestników spotkania.

Podczas spotkania uczniowie poznali arkany tworzenia, wyboru i opowiadania historii. Największy odzew wzbudziła historia krawca Zyg Dzik Myk – dzieci niecierpliwie usiłowały odgadnąć zakończenie i żywo reagowały na każdy zwrot akcji. Po wysłuchaniu kilku historii z różnych stron świata uczniowie mieli okazję sami stać się bajarzami. Odważni ochotnicy stanęli przed swoimi kolegami i koleżankami by snuć swoje barwne i niezwykłe opowieści.