Facebook ikonka prawy margines

Spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem

wtorek, 15 listopada 2011
Spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem

Księstwo – spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem w jasielskiej  bibliotece

 

15 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Masternakiem.

Zbigniew Masternak znany  przede wszystkim z cyklu powieści Księstwo. Autor nie ukrywał, że jest to próba usystematyzowania własnej biografii i rozliczenia się z przeszłością. To historia chłopca, który z małej prowincjonalnej miejscowości wyrusza na podbój świata. Początkowo książka była wpisywana w nurt chłopski, jednakże zapowiedzi wydawnicze świadczą o tym, że będzie to literacki zapis sięgający poza granice Europy. Literatura to eksperyment na sobie – powiedział na spotkaniu.  Wiersz jest znakomitym punktem wyjścia do pisania prozy. Zmusza bowiem do pewnej dyscypliny słownej. Poezją rządzi wiele podobnych prawideł jak piłką nożną, nie styl a zwycięstwo się liczy.

Interesujące w prozie Masternaka są legendy, elementy guseł i  dawnych wierzeń. Legendy mogą tłumaczyć rzeczywistość. Dużym atutem   jest gwara, która choć tworzy barierę słowną, jeśli się ją  pokona może przynieść wiele doznań czytelniczych. Gwara to prowokacyjny język literacki, który starzeje się wolniej. Pozwala uwiarygodnić fabułę – powiedział autor Scyzoryka. Działalność filmową  określił jako dopełnienie swoich książek. Brał udział w projektach filmowych, do których w większości napisał scenariusze.  Początkowo zaczynał od niskobudżetowych etiud filmowych, aby opanować warsztat. Zebrani mieli okazję zobaczyć prapremierowe fragmenty filmu Księstwo w reż. Andrzeja Barańskiego. Film choć momentami naturalistyczny, pokazuje rzeczywistość polskiej wsi. Gdyby zmienić kostium i scenografię okaże się, że przekazuje treści uniwersalne.

I właśnie ten uniwersalizm nadaje rangę twórczości Masternaka. Film wzbudza emocje, zadaje pytania o rozmaite postawy i wybory życiowe. Dyrektor biblioteki M. Piekarska podkreśliła, że  rzeczywistość  w dużej mierze kreowana przez seriale jest lukrowana i baśniowa ona jest brutalna, choć nam się wydaje, że jesteśmy od niej daleko. Zaprezentowane fragmenty sprawiły, że chce się go obejrzeć w całości. Film był pokazywany na festiwalach międzynarodowych, m.in. w Karlovych Varach.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt   przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.