Twórz! Kreuj! Działaj! – X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w MBP w Jaśle

środa, 08 - środa, 15 maja 2013
Twórz! Kreuj! Działaj! – X Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w MBP w Jaśle

Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych” – to hasło przyświecać będzie aktywnościom, imprezom i spotkaniom, na które zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. W dniach 8 – 15 maja, z okazji X Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Biblioteka Główna i wszystkie filie MBP przygotowały bogatą ofertę dla czytelników w każdym wieku.

W Bibliotece Głównej obchody Tygodnia Bibliotek rozpocznie uroczystość „Czytamy! Doceniamy”, która będzie okazją podziękowania sprzymierzeńcom i partnerom Biblioteki. Najmłodsi będą układać kolorowe klocki Playmais, tworzyć kreatywne dzieła, ubrania i ozdoby wykorzystując materiały recyklingowe, wezmą udział w happeningu, podczas którego przekonają się, że nawet w Jaśle może być morze. 9 maja odbędzie się finał XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży, połączony z koncertem DPD „Poetyckie rapowanie”, natomiast 11 maja zabrzmi poezja T. Skrjanca w poetycko-rockowym wykonaniu grupy Expressly Indstinct. Młodzież weźmie udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez D. Bugalskiego,  poetę, dziennikarza radiowej „Trójki” oraz w kreatywnych zajęciach edukacji medialnej. Odbędzie się dyskusja „Literatura i kino – od relacji do więzi”, z udziałem D. Bugalskiego i B. Sokołowskiej, której tematem będzie film inspirowany utworem literackim. Pasjonaci historii regionalnej spotkają się w Klubie Powiększania Wyobraźni z M. Kozłowskim, natomiast miłośnicy literatury będą mieli okazję kupić książki podczas kiermaszu taniej książki „Książkowy second-hand” oraz wymienić się książkami podczas akcji „SWAP Książkę”.
Dzieci odwiedzające Filię nr 1 dowiedzą się czym są e-booki oraz przekonają się że, książki także potrafią mówić. Kreatywni najmłodsi posłuchają  Bajkowej Listy Przebojów i wezmą udział w niecodziennych zabawach inspirowanych literaturą. Czar starych bajek z projektora, jakie obejrzą pozwoli równie kreatywnie wcielić się w rolę aktora teatru cieni. W Filii nr 2 najmłodsi poznają niezwykłe dzieje zwykłych rzeczy i obejrzą inteligentnego robota. Wezmą udział w zajmujących warsztatach lepienia klocków i przekonają, że bajkotwórcą może być każdy. W Filii nr 3 dzieci poznają tajniki budowy modeli latających, dowiedzą się, jak kreatywnie wykorzystać zniszczone książki rzeźbiąc w nich oraz przekonają się, że duży karton to duża zabawa, projektując i ożywiając papierowe postacie. Członkowie Klubu Seniora będą mieli okazję zasłuchać się w audiobookach i przekonać do e-booków podczas spotkania zorganizowanego przez Filię nr 2 i 3.
Na odwiedzających Bibliotekę Główną i filie czekają również wystawy, m.in. Liberatura – Książki na wolności, Kryzys – plakaty A. Zajdel z Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD, czy Magia znaków – pismo.

Szczegółowy harmonogram Tygodnia Bibliotek:

BIBLIOTEKA GŁÓWNA

ul. Kołłątaja 1

8 MAJA (środa)
10:00 CZYTAMY! DOCENIAMY! – DZIEŃ BIBLIOTEKARZA, PODSUMOWANIE AKCJI GŁOŚNEGO CZYTANIA DZIECIOM (CZYTELNIA GŁÓWNA)

9 MAJA (czwartek)
8:00 MUZYKA W OBRAZIE – ZAJĘCIA Z EDUKACJI CZYTELNICZEJ I MEDIALNEJ (CZYTELNIA GŁÓWNA)
11:00 FINAŁ XVIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU LITERACKIEJ TWÓRCZOŚCI DZIECI I MŁODZIEŻY, ROZDANIE NAGRÓD W KONKURSIE NA DEMOTYWATOR LITERACKI,  KONCERT DPD POETYCKIE RAPOWANIE (SALA WIDOWISKOWA JDK)
15:30 KSIĄŻKI OŻYWIONE – SPOTKANIE KLUBU SIECIAKA (CENTRUM INFORMACJI LOKALNEJ)

10 MAJA (piątek)
9:00 BUDOWNICZOWIE WYOBRAŹNI – BAWIMY SIĘ KLOCKAMI PLAYMAIS (CENTRUM INFORMACJI LOKALNEJ)
16:30 HISTORIA - MOJA PASJA – SPOTKANIE Z M. KOZŁOWSKIM W KLUBIE POWIĘKSZANIA WYOBRAŹNI (CENTRUM INFORMACJI LOKALNEJ)