Ulubieniec o Bardzo Małym Rozumku

czwartek, 18 października 2007
Ulubieniec o Bardzo Małym Rozumku

14 października br. minęła 81 rocznica pierwszego wydania „Kubusia Puchatka” Alana A. Milne’a w Wielkiej Brytanii. Z tej okazji w całej Polsce, z inicjatywy Fundacji ABC XXI – „Cała Polska czyta dzieciom”, obchodzone były Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle włączyła się do obchodów  Ogólnopolskich Urodzin Książkowego Misia, nawiązujących do pięcioletniej tradycji Ogólnopolskich Urodzin Kubusia Puchatka. 16 października br. w imprezie czytelniczej, której głównym bohaterem był Niedźwiadek o Bardzo Małym Rozumku, wzięło udział ponad 60 drugoklasistów z jasielskich szkół podstawowych. Dzieci podczas spotkania miały okazję poznać historię Kubusia oraz obejrzeć zdjęcia Krzysia, jego taty – pisarza A. A. Milne oraz maskotek będących pierwowzorami bohaterów książkowych. Uczniowie brali również udział w różnych grach i zabawach. Dzieci m. in. rozwiązywały krzyżówkę Sowy Przemądrzałej, układały puzzle przedstawiające przyjaciół Kubusia oraz wzięły udział w konkursie na najdłuższy skok Tygryska. Podczas spotkania nie zabrakło także głośnego czytania, zaproszony gość – pani Agnieszka Gadzała (tłumacz przysięgły j. francuskiego), przeczytała dzieciom o tym jak Puchatek poszedł z wizytą do Królika i wpadł w potrzask. Po wspólnym odśpiewaniu 100 lat dla Kubusia,  na dzieci czekał poczęstunek – „małe conieco”. Każdy uczestnik spotkania  otrzymał również zakładkę do książki z podobizną Kubusia, Tygryska bądź Kłapouchego. Dzieci natomiast oprócz życzeń („stu baryłek miodku”, „jeszcze bardziej pękatego brzuszka”, „wielu rozbrykanych i oddanych przyjaciół”) miały dla swojego ulubionego Misia wiele przygotowanych przez siebie prezentów. Wszystkie laurki, pięknie ozdobione słoiczki miodu oraz portrety Puchatka i Jego przyjaciół można oglądać na specjalnie przygotowanej wystawie w Oddziale dla Dzieci MBP w Jaśle do końca października 2007 r.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle była również współorganizatorem Urodzin Książkowego Misia w jasielskich przedszkolach. Dzieci z Przedszkola nr 3 przygotowały dla swojego Ulubieńca różnego rodzaju inscenizacje i pokazy. Rozśmieszały go występami „Kabaretu Horrorek” śpiewały dla niego piosenki, recytowały wiersze a nawet ćwiczyły aerobik, by pokazać Misiowi jak szybko pozbyć się dużego brzuszka. Przy własnoręcznie przygotowanym torcie przedszkolaki odśpiewały „Sto lat” oraz złożyły życzenia jubilatowi. Bibliotekarka z MBP w Jaśle głośno czytała dzieciom „Dobre maniery Kubusia Puchatka” także w Przedszkolu nr 10. Gdzie również odbyły się urodzinowe zabawy i konkursy.