Urodziny Misia o Bardzo Małym Rozumku

czwartek, 16 października 2008
Urodziny Misia o Bardzo Małym Rozumku

14 października br. minęła 82 rocznica pierwszego wydania „Kubusia Puchatka” Alana A. Milne’a w Wielkiej Brytanii. Z tej okazji w całej Polsce, z inicjatywy Fundacji ABC XXI – „Cała Polska czyta dzieciom”, obchodzone były Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle włączyła się do obchodów nawiązując do sześcioletniej tradycji Ogólnopolskich Urodzin Kubusia Puchatka. 15 października br., w sali obrad Starostwa Powiatowego w Jaśle zorganizowano imprezę czytelniczą, której głównym bohaterem był Niedźwiadek o Bardzo Małym Rozumku. Dzieci podczas spotkania miały okazję poznać historię Kubusia oraz obejrzeć zdjęcia Krzysia oraz maskotek będących pierwowzorami bohaterów książkowych. Uczniowie brali również udział w różnych grach i zabawach. Dzieci m. in. rozwiązywały krzyżówkę Sowy Przemądrzałej, odgadywały zagadkowe okrzyki ze Stumilowego Lasu oraz  świetnie bawiły się tańcząc integracyjny taniec„Yesh, Lanu Taish”.

Podczas spotkania nie zabrakło także głośnego czytania, pan Wojciech Piękoś (Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych), przeczytał dzieciom o tym jak Krzyś wydał przyjęcie na cześć Puchatka. Na dzieci czekał również poczęstunek – „małe conieco” czyli urodzinowy tor Kubusia. Każdy uczestnik spotkania  otrzymał zakładkę do książki z podobizną Prosiaczka, Tygryska bądź Kłapouchego. Dzieci natomiast oprócz życzeń („stu baryłek miodku”, „jeszcze bardziej pękatego brzuszka”, „wielu rozbrykanych i oddanych przyjaciół”) miały dla swojego ulubionego Misia wiele przygotowanych przez siebie prezentów. Prace wykonane przez uczniów z klasy IIc ze SP nr 1, IIa ze SP nr 2 oraz IId ze SP nr 4 w Jaśle na Konkurs na najładniejszy prezent dla Kubusia Puchatka  można oglądać na specjalnie przygotowanej wystawie w Oddziale dla Dzieci MBP w Jaśle do końca października 2008 r.

Spotkanie dla przeszło 70 uczniów z jasielskich szkół podstawowych zorganizowano w ramach projektu „Całe Jasło czyta dzieciom” (Program Operacyjny Promocja Czytelnictwa ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).