Facebook ikonka prawy margines

Akcje: Wakacje dobrze zaprogramowane w jasielskiej Bibliotece!

środa, 26 sierpnia 2015
Akcje: Wakacje dobrze zaprogramowane w jasielskiej Bibliotece!

Czy łatwo jest zbudować robota? Jak stworzyć grę komputerową? Czym jest tajemnicze Arduino, Scratch i aplikacja SpaceCratf? Na te pytania odpowiedzieli uczestnicy zajęć Wakacje dobrze zaprogramowane w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Pasjonaci konstruowania, majsterkowania i elektroniki świetnie bawili się podczas zajęć Zbuduj robota w Bibliotece przygotowanych z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku 12-14 lat. Młodzi majsterkowicze poznali podstawy robotyki, a wykorzystując kreatywne zestawy Lo Fi Robot zbudowali swoje pierwsze konstrukcje. Powstały roboty np. Poduszkowiec, Goryl czy Robot na kołach oraz pojedyncze instalacje np. świecące diody. Nasz robot reaguje na dotyk. My zbliżamy rękę do czujnika ruchu a on ucieka – opowiadają  Paulina i Radek, uczestnicy zajęć. Właśnie połączyłem diodę i płytkę Arduino. I działa! – dodaje Rafał.

W ramach Wakacji dobrze zaprogramowanych nie zabrakło zajęć dla fanów gier komputerowych i programowania.  Podczas zajęć Mistrzowie Kodowania, dzieci w wieku 8-10 lat, poznały podstawy programowania i spróbowały sił w tworzeniu własnych gier. Przyszli programiści pracowali w dedykowanym dzieciom programie Scratch, wykorzystując specjalne skrypty i instrukcje stworzyli pierwsze gry i multimedialne historie.  Najlepiej wspominam programowanie gry Labirynt. Trzeba było wymyśleć skrypt, w którym bohater ma przejść labirynt ale nie wchodzić na pola w kolorze czerwonym – mówi Jakub. 

Natomiast najmłodsi czytelnicy, dzięki zajęciom Rany! Rety! Tablety! odkrywali możliwości iPadów. Dzieci poznały programy edukacyjne np. do nauki języka angielskiego i interaktywne książeczki. Dzięki aplikacji w rzeczywistości rozszerzonej sprawdzili jak wyglądają kosmiczne roboty, a wspólnie z bohaterami aplikacji Polska inspiruje dowiedzieli się kim była Maria Curie-Skłodowska, czy Mikołaj Kopernik.  W tabletach jest program w którym można zobaczyć planety, drogę mleczną a nawet roboty jeżdżące po Marsie!  Ja uczyłam się angielskich słówek i czytałam Legendę o smoku wawelskim i smok sam zionął ogniem! – opowiadali  uczestnicy kreatywnych zabaw
z tabletami.

W ramach Wakacji dobrze zaprogramowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się 20 spotkań, w których wzięło udział ponad 150 osób – zarówno dzieci, jak i rodzice czy dziadkowie.