Facebook ikonka prawy margines

Akcje: Wakacyjna frajda - Piknik Sieciaków

środa, 06 sierpnia 2014
Akcje: Wakacyjna frajda - Piknik Sieciaków

Co to takiego antywirus? Jak nazywa się program do odwiedzania stron www. i do czego można wykorzystać Internet? Pytaniom i odpowiedziom nie było końca. 6 sierpnia br. dzieci z Klubu Sieciaka oraz uczestnicy wakacyjnych zajęć Baśnie z czterech stron świata w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle wzięli udział w pikniku edukacyjnym „Sieciaki na wakacjach”.

Piknik rozpoczął się głośnym czytaniem o przygodach małego konstruktora Jasia i jego przesympatycznyego robota Necio. Następnie mali Internauci przenieśli się do świata wiedzy i dobrej zabawy, aby wspólnie z rodzicami uczyć się jak być bezpiecznym w sieci. Internetowy quiz pozwolił dzieciom dowiedzieć się i zapamiętać m.in.: jak nazywa się i działa internetowa skrzynka pocztowa, czym są wirusy komputerowe oraz co kryje się pod tajemnicza nazwą android. Wirusy to są takie złe programy, które mogą uszkodzić komputer. Albo nawet ukraść nasze pliki z komputera. Dlatego trzeba mieć program antywirusowy! – tłumaczył Igor, mały Internauta z Klubu Sieciaka. Mali adepci wiedzy o wirtualnym świecie nauczyli się również jak reagować na zagrożenia w Internecie i ich unikać, przekonali się czym jest netykieta i odpowiedzieli na pytanie czy internetowe znajomości są bezpieczne. W Internecie każdy może podawać się za kogoś innego. Dobrze, że dzieci mogą uczyć się jak bezpiecznie rozmawiać z innymi w Sieci, na co uważać zawierając znajomości – relacjonowała mama jednego z uczestników pikniku.

Odpowiedzi na to jak bezpiecznie i ciekawie surfować w Sieci, mali Internauci, znaleźli układając gigantyczne puzzle z czterema zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu. Wakacyjne spotkanie z Sieciakami zakończyła wizyta w Sieciakowej Strefie Rozrywki, gdzie rebusy, misje i quizy pozwoliły im lepiej poznać możliwości Internetu. Misja Bezpieczny Internet była super! Poznaliśmy Śmieciucha, która zaśmieca Internet niepotrzebnymi plikami i Kradzieja, który może wykraść z komputera zdjęcia albo filmy. Dlatego trzeba mieć dobre hasło, i uważać na siebie w Internecie – opowiadały Patrycja i Ala, uczestniczki sieciakowego pikniku. 

Piknik Sieciaki na wakacjach jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej Dziecko w Sieci realizowanej przez Fundacje Dzieci Niczyje i Fundację Orange, której celem jest edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu.