Facebook ikonka prawy margines

Wakacyjne szaleństwa

czwartek, 28 sierpnia 2008
Wakacyjne szaleństwa

WAKACYJNE SZALEŃSTWA

Tegoroczna oferta wakacyjnych  imprez przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle była niezwykle bogata i atrakcyjna. Program, skierowany przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców Jasła, zyskał uznanie dzięki wielkiej różnorodności form zajęć. Było głośne czytanie, zajęcia plastyczne, zabawy na świeżym powietrzu, zawody sportowe, nauka tańca, zagadki, kalambury oraz niezliczone konkursy.
      - W domu się nudzę, więc przychodzimy z bratem do biblioteki. Tutaj się bawimy, rozwiązujemy rebusy i gramy w różne gry. W bibliotece jest też wystawa naszych rysunków i medali z masy solnej - wymienia ośmioletnia Karolina, uczestniczka wakacyjnych zabaw.
      Wakacje to dla najmłodszych przede wszystkim czas odpoczynku, przyjemności i bezkresnej zabawy. Wszelkie działania podjęte przez bibliotekarzy Oddziału dla Dzieci oraz trzech filii MBP w Jaśle miały to właśnie dzieciom zagwarantować. Dobra zabawa nie wykluczała zdobywania wiedzy i nowych umiejętności, dlatego też przyjemne łączono z pożytecznym i we wszelkie propozycje zajęć wplatano odrobinę wiedzy. Tegoroczny wakacyjny cykl „Olimpijskim szlakiem” organizowany w ramach projektu „Giętki język, ładna mowa – o tym marzy każda głowa” (realizowanego w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa” ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) miał na celu przybliżyć dzieciom historię najstarszej międzynarodowej imprezy sportowej oraz wzbogacić ich słownictwo.

- Po zajęciach z większym zrozumieniem i zainteresowaniem oglądam zmagania naszych olimpijczyków w Pekinie. Wiem już, czym różni się w zapasach styl wolny od klastycznego, kto  jest twórcą judo oraz dlaczego rozróżniamy boks zawodowy i amatorski – chwali się jedenastoletni Piotrek. Dla dziesięcioletniego Mateusza Szymon Kołecki stał się jednym z największych idoli, po tym jak dowiedział się od bibliotekarki o przebytej chorobie sportowca.

     Swoją sprawność i spryt uczestnicy zajęć udowodnili startując w wielu konkurencjach sportowych podczas zorganizowanej w Parku Miejskim „Olimpiadzie Jasło 2008”. Złoty medal wywalczył Jakub Preisner, wśród dziewczynek najlepsze wyniki uzyskała Gosia Wójcik. Na zajęciach manualnych, dzieci przy pomocy kredek, makulatury, skrawków materiałów, bibuły, masy solnej wykonywały różnego rodzaju prace plastyczne. Powstał m.in. kolaż z kolarzem, flaga olimpijska wyklejana plasteliną, żabki – rekordzistki w skokach do wody zrobione z rolek z papieru, sztafeta zajęcy z tektury. Nie zabrakło również różnego rodzaju gier, quizów, kalamburów, zagadek, krzyżówek i konkursów związanych z różnymi dyscyplinami sportów olimpijskich i współzawodnictwem. Dzieciom szczególnie podobały się zajęcia taneczne prowadzone w holu biblioteki, podczas których nauczyły się tańca „YESH, LANU TAISH”. Tradycyjnie wszystkie spotkania rozpoczynały się głośnym czytaniem fragmentów książek tematycznie związanych z prowadzonymi zajęciami.