Warsztaty pisarskie z Ewą Nowak

wtorek, 27 maja 2008
Warsztaty pisarskie z Ewą Nowak

Nad talentem trzeba pracować!

Ewa Nowak autorka wielu książek dla młodzieży (m.in.: Wszystko, tylko nie mięta, Diupa, Lawenda w chodakach, Krzywe 10, Chłopak Beaty, Cztery łzy, Lina Karo, Furteczki, Piątki), spotkała się 27 maja 2008 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle z jasielską młodzieżą.

Ewa Nowak z zawodu jest pedagogiem terapeutą. Pisanie jest dla niej imperatywem i koniecznością, chociaż - jak z humorem opowiadała – jej kariera była dziełem przypadku. Od momentu napisania pierwszego felietonu do „Filipinki” tak polubiła pisanie dla nastoletnich czytelników, że dziś współpracuje mi.in. z czasopismami „Cogito”, „Victor Gimnazjalista”,  „Victor Junior”, „13”, „Edukacja Twojego Dziecka”, w których odpowiada na listy czytelników, pisze opowiadania i felietony.

27 maja w MBP w Jaśle autorka „Diupy” przeprowadziła dla dwóch grup młodzieży warsztaty pisarskie. Nad talentem trzeba pracować! Bierzecie udział w warsztatach, bo wiecie, że warto uczyć się pisać i można nauczyć się pisać. Talent pisarski trzeba tak samo ćwiczyć jak talenty muzyczne, sportowe czy plastyczne -  mówiła na początku warsztatów pisarka.

Podczas zajęć, uczestnicy wspólnie z Ewą Nowak próbowali tworzyć zręby nowej powieści, wymyślali tytuły książek, a przede wszystkim uczyli się słuchać swoich kolegów – przyszłych wirtuozów słowa. Warsztaty utwierdziły mnie w przekonaniu, że aby dobrze pisać trzeba dużo czytać oraz mieć bardzo dobrze opanowana technikę słuchania innych ludzi – stwierdziła jedna z uczestniczek warsztatów. Dwunastoletnia Ania podczas warsztatów pozbyła się kompleksów na temat swojej twórczości: bardzo się cieszę, że moje pomysły literackie podobały się moim rówieśnikom, a przez moją ulubiona pisarkę zostały ocenione jako oryginalne i bardzo ciekawe.

Warsztaty pisarskie MBP w Jaśle zorganizowała w ramach projektu „Giętki język, ładna mowa – o tym marzy każda głowa” (Program Operacyjny Promocja Czytelnictwa ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego).