Facebook ikonka prawy margines

Węgry – historycznie i lirycznie

wtorek, 29 listopada 2022
Węgry – historycznie i lirycznie

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, w ramach cyklu „Świat literatury, literatura świata”, zaprasza na spotkanie „Węgry – historycznie i lirycznie” z Péterem Erőssem i Borysem Płonką.

Péter Erőss – związany z Polską i Jasłem więzami rodzinnymi i pracą zawodową. Z wykształcenia inżynier leśnictwa, posiada szerokie zainteresowania historyczne i językowe, pisze wiersze. Autor wyboru i przekładu „Antologii poezji węgierskiej”. Na spotkaniu zaprezentuje  nowe przekłady i własne wiersze.

Borys Płonka – z wykształcenia prawnik, z zamiłowania demograf zafascynowany historią, współczesnością i kulturą Węgier. Autor książki  „Węgrzy. Stosunki demograficzno-etniczne na przestrzeni dziejów”. W tym roku wydał kolejną publikację „Karl von Czoernig i jego wielka mapa narodowości Cesarstwa Austriackiego”, o mało znanym w Polsce statystyku i geografie austriackim żyjącym w XIX stuleciu. Wykład wzbogacony fotografiami dotyczyć będzie Węgier – historii, tradycji, kultury, bliskich związków z Polską.

Serdecznie zapraszamy – 29 listopada (wtorek), godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, ul. Kołłątaja 1. Wstęp wolny!