W ostatnim tygodniu lipca bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odwiedzili Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie. Wyjazd szkoleniowy był okazją do zapoznania się z funkcjonowaniem Arteteki – mediateki zorientowanej na zbiory związane ze sztuką, która gromadzi zarchiwizowane na nowoczesnych nośnikach utwory muzyczne, nagrania realizacji teatralnych i plastycznych.
Jako jedna z nielicznych Arteteka wypożycza swoim czytelnikom e-czytniki. „Chcemy umożliwić tym spośród naszych czytelników, którzy interesują się nowymi formami przekazu literatury, wypróbowanie czytników przez dłuższy czas. Liczymy też, że zwiększymy czytelnictwo w grupie młodzieży, dla której ta forma odbioru książek może być szczególnie atrakcyjna" – uzasadniał swoją decyzję Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. W czytnikach znajdą się wybrane publikacje i książki z domeny publicznej. Będzie też można na nie wgrać anglojęzyczne e-booki o sztuce pochodzące ze zbiorów Arteteki. Do dyspozycji czytelników przeznaczono trzy piętra różnorodnych zbioów poświęconych muzyce, obrazowi i słowu. Znajdują się tutaj m.in. zbiory Małopolskiego Studia Komiksu oraz Czytelnia Liberatury. W zbiorach znajdują się e-booki, e-czasopisma, audiowizualna (płyty muzyczne i filmowe, audiobooki) oraz książki, czasopisma wydane w tradycyjnej formie. Czytelnicy mają bezpłatny dostęp do specjalistycznych baz takich jak: Theatre In Video, Dance In Video (Alexander Street Press), Art & Architecture Complete, International Bibliography of Theatre & Dance with Full Text, eBook Academic Collection (EBSCO), Naxos Music Library oraz Naxos Music Library Jazz (NAXOS). Aby sprostać wymaganiom współczesnego czytelnika i zapewnić jak największy komfort korzystania do dyspozycji użytkowników oddanych jestm.in. ponad 30 komputerów typu all in one z dotykowymi ekranami (częściowo wyposażone m.in. w tablety graficzne), 60 czytników e-booków, tablety internetowych, zestaw PlayStation z kontrolerem ruchu PS Move, pianino cyfrowe czy odtwarzacz Blue Ray. Uzupełnieniem wysokiej jakości sprzętu jest profesjonalne oprogramowanie do tworzenia, edycji, obróbki muzyki i grafiki. Obiekt dysponuje też własną salą konferencyjną. Sprzyjając wymianie myśli oraz wspólnym dyskusjom organizuje się seminaria, wykłady, warsztaty i spotkania poświęcone literaturze i sztuce.
Arteteka mieści się w skrzydle nowoczesnego Małopolskiego Ogrodu Sztuki, wielofunkcyjnego i interdyscyplinarnego centrum kultury. Budynek powstał dzięki funduszom unijnym na bazie XIX-wiecznej ujeżdżalni koni, w której od 1948 roku znajdowały się pracownie techniczne teatru im. J. Słowackiego. Arteteka jest agendą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
Pracownicy MBP w Jaśle serdecznie dziękują pani Marii Cibickiej, kierownikowi Działu Społeczeństwa Informacyjnego WBP w Krakowie za umożliwienie wizyty oraz wyczerpujące informacje o funkcjonowaniu Arteteki.