Facebook ikonka prawy margines

Wyprawa do Krainy Maharadżów i w Himalaje Nepalu

wtorek, 10 lutego 2009
Wyprawa do Krainy Maharadżów i w Himalaje Nepalu

Wyprawa do Krainy Maharadżów i w Himalaje Nepalu

 

         Po ubiegłorocznej wyprawie do Mongolii tym razem jasielscy i rzeszowscy policjanci zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Policji Podkarpacka Wojewódzka Grupa IPA Region Jasło wybierają się do egzotycznych Indii i Nepalu. Podczas miesięcznej wyprawy rozpoczynającej się w drugiej połowie września policjanci planują spotkanie ze swoimi kolegami po fachu w stolicy Indii - New Delhi oraz stolicy Nepalu – Kathmandu. Jednym z celów wyprawy jest poznanie warunków ich pracy, życia codziennego, rodzinnego itp.

W planie wyprawy jest zwiedzenie wynajętym jeepem tzw. Złotego Trójkąta, czyli miast New Delhi ze swoimi zabytkami – Jajpur ze słynnym Pałacem Wiatrów oraz miejscowości Agra,
w której znajduje się najbardziej znany pomnik miłości - Tadż Mahal. Następnie już miejscowymi środkami lokomocji grupa skieruje się na południe by po odwiedzeniu miast Gwalior i Jihansi dotrzeć do świętego miasta Hindusów – Benares (Waranassi). W mieście tym odbędą przejażdżkę łodziami po Gangesie spoglądając na modlących się na tzw. ghatach (schodach) Hindusów. W kolejnym etapie wyprawy policjanci udadzą się do nepalskiej miejscowości o nazwie Pokhara leżącej w Himalajach. Stamtąd wyruszą na czterodniowy trekking  z punktem widokowym Poon Hill znajdującym się na wysokości 3200 m n.p.m

w pobliżu Annapurny. Po himalajskich przygodach planowany jest przejazd do rezerwatu Chitwan Park, gdzie w pierwszym dniu udadzą się w głąb dżungli na słoniu, a następnie trzy dni spędzą w niej z przewodnikiem śpiąc na wieżyczkach obserwacyjnych. Końcowym etapem podróży jest zwiedzanie Doliny Katmandu oraz dwudniowy rafting po odległej od stolicy Nepalu o 100 km rzece Bhote Khosi z IV i V stopniem trudności. Powrót policjantów planowany jest na koniec października. 

Podczas swojej podróży policjanci z Podkarpacia oprócz walorów poznawczych egzotycznych krajów chcą promować swój region.  Na spotkaniach będą prezentowali stolicę Podkarpacia – Rzeszów oraz Jasło i piękno m.in. Bieszczadów.

Dużą pomoc w zorganizowaniu wyprawy ofiarują takie firmy jak: „Jafar” Edward Gierut, „Centrum Zdrowia” Ryszard Mastej, „Gamrat” Andrzej Czajka,  „AES” Andrzej Siewierski, Bank PKO BP Oddział Jasło, Browary Van-Pur oraz  Urząd Miasta Jasła.

Relacja z wyprawy połączona  z pokazem fotografii odbędzie się  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w styczniu 2009 r.