Facebook ikonka prawy margines

Festiwal: Animacje-wariacje! Obrazy i fantazja na całego

wtorek, 06 października 2015
Festiwal: Animacje-wariacje! Obrazy i fantazja na całego

Czy pośród przestrzeni która nas otacza znaleźć można nietuzinkowe odniesienia do świata literackiego? I jak widzą Jasło jego młodzi mieszkańcy podczas nadzwyczajnego, rysunkowego spaceru? Tego wszystkiego dowiedzieli się oraz o tym opowiedzieli młodzi jaślanie podczas cyklu warsztatów fotograficznych i filmowych w ramach X Jasielskiego Festiwalu Literackiego i  Regionalnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

22-24 września gimnazjaliści wspólnie z Pawłem Kulą spojrzeli na naszą najbliższą okolicę przez pryzmat literatury fantasy. I udało się! Zainspirowani fabułą Władcy Pierścieni J. R. R. Tolkiena znaleźli wiele współczesnych odniesień do mitologicznego Śródziemia eksplorując Jasło. W ramach warsztatów literacko-fotograficznych oraz licznych wędrówek miejskich, uczniowie Gimnazjum nr 1, 2 i 4 w Jaśle, badając cechy charakterologiczne bohaterów  i geografię Śródziemia przeprowadzili lokalne „rozpoznanie” szukając tego, co nieznane, elfickie, czasem zapomniane, tajemne i nieprzewidziane. Efektem ich wspólnej pracy będzie alternatywny przewodnik po mieście, na którego plan każdy spojrzy jak na przestrzeń z książki o czym już niebawem będzie okazja przekonać się śledząc stronę www.mbp.jaslo.pl. Warsztaty prowadził Paweł Kula – absolwent ASP w Poznaniu, animator kultury.

Co według młodych jaślan łączy przeszłość  z  teraźniejszością? W jaki sposób nadzwyczajny, rysunkowy spacer przenieść może każdego z nas do świata legend, anegdot, ciekawych historii i losów postaci związanych z naszym miastem? 28 września – 2 października dzieci i młodzież wspólnie z Anielą Lubieniecką wyczarowali rysunkowe miasto. Młodzi pasjonaci animacji oraz lokalnej historii z Gimnazjum nr 1, 2 i 4 oraz SP nr 4 i ISP nr 12  graficznie wędrowali, wspólnie odkrywali i animowali losy Jasła wczoraj i dziś. Rezultatem ich pracy jest film o Jaśle widzianym oczami młodych mieszkańców. Do obejrzenia na stronie www.mbp.jaslo.pl, dla każdego, tak dorosłego jak dziecka, jaślanina znającego losy swojej małej ojczyzny czy kogoś, kto chciałby poznać miasto i jego historie w nietuzinkowej odsłonie. Warsztaty prowadziła Aniela Lubieniecka, reżyserka, scenarzystka i animatorka, wrocławski dyrektor Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych „halo-echo”.

Patronat medialny nad X Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawowały: TVP Rzeszów, TV Jasło, Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik „Nowe Podkarpacie” oraz portale: www.itvpołudnie.pl, www.nowiny24.pl, www.jaslo4u.pl, www.terazjaslo.pl, www.twojejaslo.pl, www.jaslonet.pl, www.miastojaslo.pl, www.wirtualnejaslo.pl.