Facebook ikonka prawy margines

oTWÓRZ wiedzę! O edukacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle

,
oTWÓRZ wiedzę! O edukacji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle

Edukacja regionalna, wiedza o sztuce, kulturze i literaturze, kompetencje cyfrowe – rok szkolny 2014/2015 za nami! W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle zorganizowano w tym czasie ponad 330 aktywności. W lekcjach bibliotecznych, spotkaniach edukacyjnych czy warsztatach wzięło udział ponad 4700 osób, zarówno uczniów jak i dorosłych mieszkańców Jasła i regionu.

Akcje takie jak XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom czy działalność Klubu Czytających Rodzin dla najmłodszych były okazją do radosnych spotkań z książką a dla rodziców i opiekunów – do sprawdzenia jak ważne dla rozwoju dzieci jest czytanie. Przez cały rok odbywały się cotygodniowe zajęcia literacko-artystyczne Kalejdoskop wiedzy i zabawy oraz feryjne Karuzela z pisarzami. Dzieci wraz z rodzicami czy dziadkami wzięli udział w grach, warsztatach, zabawach literackich i plastycznych, happeningach. W Oddziale dla Dzieci sprawdzali jak literatura może rozwijać wyobraźnię, w Filii nr 1 podczas zajęć Historyczne hocki-klocki odkrywali ciekawostki z zakresu historii, w Filii nr 2 dzięki zajęciom Wielka Sztuka dla Małych poznali wybitnych twórców i ich dzieła a spotkania Mozart w stylu rap zorganizowane w Filii nr 3 pozwoliły najmłodszym pogłębić wiedzę z zakresu muzyki.

Uczniowie oraz nauczyciele wszystkich typów szkół Jasła i regionu jasielskiego skorzystali z bogatej oferty lekcji bibliotecznych. W roku szkolnym 2014/2015 w 107 lekcjach bibliotecznych wzięło udział 2449 uczniów i przedszkolaków. Większość spotkań dotyczyła Jasła i regionu np. Jasło na starej fotografii, Moja mowa-moja gwara. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się lekcje z wiedzy o kulturze, jak choćby obecny na tegorocznej maturze temat Edward Hopper - Mowa obrazu. Z oferty edukacyjnej jasielskiej biblioteki skorzystali również nauczyciele z Powiatowego Ośrodka Edukacji Nauczycieli, którzy wzięli udział w spotkaniach poświęconych zagadnieniu liberatury oraz uczniowie przygotowujący projekty w ramach inicjatywy Liga z Lotosem.

W ofercie biblioteki nie zabrakło warsztatów, spotkań i innych aktywności wspierających mieszkańców w rozwijaniu kompetencji cyfrowych. Seniorzy spotykali się podczas warsztatów internetowych i komputerowych, a najmłodsi Internauci uczestniczyli w pilotażowej edycji programu Mistrzowie Kodowania, gdzie uczyli się jak programować i tworzyć własne gry. Prawie 100 jaślan wzięła udział w Tygodniu z Internetem, który był okazją do zgłębienia wiedzy o Internecie i nowych technologiach. Natomiast akcja Rany! Rety! Tablety! pozwoliła czytelnikom biblioteki poznać możliwości nowoczesnych iPadów,

Młodzież z jasielskich szkół ponadgimnazjalnych chętnie korzystała z zajęć wspierających rozwój zawodowy i edukacyjny, np. warsztatów Zawodowe selfie czy w spotkaniu z młodą profesjonalistką – Olgą Golonką z projektu Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera. Młodzież zaprosiliśmy również na spotkania poświęcone możliwościom programu Erasmus +, które zostały zorganizowane w ramach międzynarodowego projektu FREEDOM 3D realizowanego przez Bibliotekę.

Ważnym elementem działalności edukacyjne jasielskiej Biblioteki jest możliwość spotkań w ramach różnorodnych klubów. W roku szkolnym 2014/2015 dzieci, młodzież i dorośli spotykali się w Klubie Czytających Rodzin, czterech Dyskusyjnych Klubach Książki, Klubie Powiększania Wyobraźni, Klubie Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” oraz Klubie Sieciaka i jasielskim Klubie Podróżnika.

W roku szkolnym 2015/2016 inicjatywy edukacyjne MBP w Jaśle będą kontynuowane oraz rozszerzane zgodnie z potrzebami społeczności lokalnej.