Akcje: Bądź mądry, baw się dobrze i …czytaj! Filie świętują XIII OTCD

niedziela, 08 czerwca 2014
Akcje: Bądź mądry, baw się dobrze i …czytaj! Filie świętują XIII OTCD

Głośne czytanie, programowalne roboty, pacynkowe przedstawienie i nietypowe książkowe „arcydziełka”. Za nami XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom „Czytanie – mądra rzecz!”. Jasielska edycja ogólnopolskiego wydarzenia miała swoje miejsce również w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Każdy kto odwiedził w dniach 1-8 czerwca b.r. jedną z bibliotecznych filii miał okazję spróbować niebanalnych i kreatywnych rozrywek.

W Filii nr 1 przy ul. Sobniowskiej radosne świętowanie czytania dzieciom rozpoczęło spotkanie „Z Lokomotywą na start!” - najmłodsi sprawdzili swoją wiedzę na temat słynnej „Lokomotywy” J. Tuwima i wspólnie z dorosłymi uważnie słuchali, głośno czytali i recytowali fragmenty ulubionych wierszy, bajek i opowiadań. Podczas spotkania „Czytanie w krainie wyobraźni” odkryli w jakie niezwykłe światy może przenieść nas literatura. Nie zabrakło słownych wyliczanek, bajkowych zagadek czy malowana kredą bohaterów ulubionych książek. Zajęcia „Książka – mądra rzecz” były okazją do sprawdzenia czym jest i jak może wyglądać książka. Dzieci poznały m.in.: książki obrazkowe, popularnonaukowe czy sensoryczne i przekonały się, że książka może wydawać dźwięki, stać się pluszową zabawką lub papierowym zamkiem a nawet pokazać kły!

Dzieci, młodzież i dorośli odwiedzający Filię nr 2 przy ul. Kopernika wzięli udział w pikniku edukacyjnym „Laboratorium pomysłów” podczas którego w strefie „Młodego wynalazcy” sprawdzali jak z klocków Lego stworzyć programowalne roboty, w „Literackim zwierzyńcu” zamieniali kolorowe balony w zwierzęta a w „Kreatywnie rozbrykanych” nawiązywali nowe znajomości i odkrywali urok harcerskich zabaw i tańców. Najmłodsi odwiedzili również, podczas spotkania „Kim będę gdy dorosnę”,  Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej – była okazja do wysłuchania wiersza „Pali się” J. Brzechwy, zwiedzenia wozu strażackiego i sprawdzenia jak działa wąż strażacki. Też chcę być strażakiem – stwierdził Michał. Dzieci sprawdziły się również w roli aktorów, tworząc pacynkowe przedstawienie w ramach zajęć literacko-artystycznych „Twórzcie sami – książeczki z pacynkami”.

Piknik rodzinny, Akademia Małego Ratownika czy książkowe „arcydziełka” – m.in.: takie atrakcje czekały na tych, którzy podczas Tygodnia Czytania Dzieciom odwiedzili Filię nr 3 przy ul. Szopena. Jasielskie przedszkolaki wzięły udział w Akademii Małego Ratownika, gdzie uczyli się w jaki sposób zabandażować zranioną rękę, jaki jest numer alarmowy oraz czym zajmują się ratownicy. Najważniejsze to zapamiętać numer alarmowy 112,  a w czasie rozmowy z dyspozytorem należy opowiedzieć co się stało, gdzie jesteście i jak się nazywacie.– tłumaczyli Agnieszka Woźniacka i Damian Stasiowski - ratownicy ZHP. Najmłodsi odwiedzili również Komendę Powiatowej Policji w Jaśle, gdzie wysłuchali bajki o przygodach Detektywa Pozytywki i sprawdzili co trzeba zrobić, aby zostać dzielnym policjantem. Podsumowaniem święta czytania dzieciom  w Filii nr 3 był rodzinny piknik czytelniczy – „Biblioteka łączy pokolenia” podczas którego była okazja m.in.: do spróbowania swoich sił w ZUMBIE, zamienienia się w kotka, motylka czy tygryska dzięki malowaniu twarzy czy zabawie w quzie "Z jakiej bajki jesteś".

W wielu aktywnościach XIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom towarzyszyli rodzice, dziadkowie i opiekunowie. W organizację wydarzeń w poszczególnych filiach włączyli się wolontariusze, harcerze z 5 Drużyny Harcerskiej działającej  przy Zespole Szkół Miejskich nr 3, 139 Drużyny Harcerskiej ”Lisy” działającej przy Zespole Szkół Miejskich nr 3  i Komendy Hufca Jasło im. Rodziny Madejewskich oraz społeczności osiedlowe: Rada Osiedla Sobniów i KGW Sobniowianki, Komisja Opiniującej Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Klub Seniora.

Organizację wydarzeń wsparły również: Piekarnia Jan Wątroba, Barbara Wątroba Komenda Powiatowa Policji w Jaśle, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Centrum Kształcenia Praktycznego w Jaśle.

Wsparcie finansowe XIII OTCD zapewnił  sponsor jasielskiej edycji - Polskie Górnictwo Naftowe  i Gazownictwo.