Zachęcamy do obejrzenia wystawy fotografii Katarzyny Szwedy, otwartej w trakcie trwającego XVIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego „Drogi i Bezdroża” w Miejskiej Bibliotece Publiczne w Jaśle.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy fotografii Katarzyny Szwedy, otwartej w trakcie trwającego XVIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego „Drogi i Bezdroża” w Miejskiej Bibliotece Publiczne w Jaśle.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle trwa XVIII Jasielski Festiwal Literacki „Drogi i Bezdroża”. Dzięki niemu literacka jesień obfituje w spotkania i rozmowy toczące się wokół tematu – więzi. W oparciu o literaturę odbiorcy festiwalowych wydarzeń posłuchają o relacjach z przyrodą, miejscem urodzenia, rodziną, innymi ludźmi, a także w roku 80. rocznicy zburzenia Jasła zwrócą uwagę na więzi z miastem, jego historią i tożsamością.
Już od października w naszej bibliotece na wszystkich przedszkolaków i ich rodziców czekają bezpłatne Wyprawki Czytelnicze. Jesteśmy jedną z blisko 7000 bibliotek publicznych w Polsce, które uczestniczą w ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” organizowanej przez Instytut Książki.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy ilustracji Joli Richter-Magnuszewskiej, otwartej w trakcie trwającego XVIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego „Drogi i Bezdroża” w Miejskiej Bibliotece Publiczne w Jaśle. Wystawa powstała na podstawie książki ilustratorki „Puszcza. Opowieści Karpackich Buków”.
30 września 2024 roku gościem XVIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego był Tomasz Różycki, poeta i prozaik. Tematem spotkania była jego książka prozatorska „Złodzieje żarówek” (określona mianem „wybitnej narracji europejskiej”), uhonorowana nagrodą literacką Grand Continent 2023, której wręczenie odbyło się w sercu masywu Mont Blanc na wysokości 3466 m n.p.m.
30 września 2024 roku zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Różyckim, które poświęcone będzie jego najnowszej książce „Złodzieje żarówek”, wielopiętrowej opowieści o życiu mieszkańców bloku, skonstruowanego z sąsiedzkich plotek i osiedlowych legend. Osią spotkania będzie rozmowa o więziach z rodziną, społecznością, determinowanych kontekstem społecznym i politycznym.
Liczba uczestników spotkania z autorem świadczy o tym, że „Sprawa Diabła” cieszy się dużym zainteresowaniem. Andrzej Jeznach osadził powieść na kanwie wojennej historii Jasła. Miłość, prawdziwi i fikcyjni bohaterowie, wielowątkowa fabuła, sprawiły, że książka odniosła tak duży sukces wydawniczy. Przez czytelników jest odczytywana jako kryminał, romans lub powieść historyczna.
Dyskusyjny Klub Książki „CzytaMY” wznawia działalność.
Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki „CzytaMY” w Filii nr 3 w dniu 28 września 2024 roku rozmawialiśmy o ulubionych książkach, ale także zapoznaliśmy się z ideą Dyskusyjnych Klubów Książki.
27 września 2024 roku, w ramach XVIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego „Drogi i bezdroża”, z sympatykami swojej twórczości spotkała się Monika Maciewicz – kobieta wielu pasji: pisarka, zielarka, członkini odtwórstwa historycznego Czarny Żmij, autorka bloga „Jesteśmy Słowianami”, inicjatorka wielu projektów związanych ze średniowieczem i kulturą Słowian.